Mezunlarla Röportaj

 1. Üniversitedeyken bu mesleği yapmak istiyor muydunuz, bölümünüzü severek mi okuyordunuz?
 • Ben üniversite tercihimi yaparken, güzel sanatları istediğim ve yeteneğimin farkında olduğum için tercih ettim. Tabi ki bu tercihimde hayal gücümün ve yaratıcılığımın da büyük etkisi vardı. Dolayısıyla bölümde okurken mezun olduktan sonrada bu meslek dalında başarılı olacağıma inandım ve hep severek yaptım.
 1. Mesleğinizde zorlandığınız noktalar nelerdir, bu zorlukların üstesinden nasıl geliyorsunuz?
 • Mesleğin zorluklarının başında insan isteklerine karşılık vermek geliyor. Aslında bu zorluk tasarımcının hayal gücü ve yeteneğiyle birleştiğinde zorluk olmaktan çıkıp daha da keyifli bir hal alabiliyor yani müşterin sana tamamen güvenip çözümlerine saygı duyduğu noktada bu iş çok keyifli olabiliyor, bu tamamen senin tarzın ve yeteneğinle alakalı. Tabi ki bu noktaya gelene kadar sektörün hem maddi hem de manevi anlamda birçok zorluğu var. Okulda öğrenilen teknik bilginin haricinde gerçek hayatın zorlukları bu süreci zorlaştırabiliyor ama gene burada yetenek ve karakter ön plana çıkıyor. Eğer diğerlerinden farklıysan bu zorlukları kısa sürede aşabiliyorsun. Çünkü bu mesleğin en önemli unsuru karşındaki insana güven verebilmen.
 1. Bilkent Üniversitesinde okumanın size kazandırdıkları nelerdir?
 • Bilkent Üniversitesinin çok ayrıcalıklı bir üniversite olduğunu unutmayın. Bu değer mezun olduktan sonra meslek hayatınızda size çok fayda sağlayacak, çünkü Bilkent’in dünya üniversiteleri arasında ciddi bir marka değeri var. Bu da müşteri için tercih sebebi oluyor.
 1. Üniversite okurken Erasmus ya da onun gibi bir programla yurt dışında eğitim gördünüz mü? Bunun artı ve eksi yönleri nelerdir?
 • Ben bir Erasmus programıyla yurt dışına gitmedim ama yurt dışı deneyimi yaşama dair önemli bir tecrübe. Hele ki bizim mesleğimizde gözlemlemek ve yeni kültür değerlerini görmek çok önemli.
 1. “Tekrar üniversite öğrencisi olsam” cümlesini nasıl tamamlardınız?
 • Üniversite hayatın en keyifli dönemi olduğu için tekrar üniversite öğrencisi olmak çok güzel olurdu. Tek sorumluluk ise geleceğe kendini en iyi şekilde yetiştirmek oluyor.
 1. İş ararken üniversitedeki not ortalamanız ne ölçüde önemliydi?
 • Not ortalaması gerçek hayatta çok önemli bir faktör değil. Gerçek not kendine yaptığın yatırım yani bilgi birikimini kullanabilme yeteneğin ve en önemlisi dürüstlüğün.
 1. Ek olarak Bilkent üniversitesinde okuyan öğrencilere tavsiyeniz var mı?
 • Sizlere tavsiyem Bölümünüzün ve hocalarınızın değerini iyi bilin tabi ki okurken bu değerler çok önemsenmiyor ve öğrencilik modunda yaşanıyor ama gerçek hayatta bu mesleğin zorluklarını daha kolay aşmak için diğer insanlardan bir tık daha ötede olduğunuzu bilginizle ve iş ahlakınızla göstermelisiniz. Hepinize başarılar dilerim. Sevgiler.