Sanat ve tasarımla anılan ilham verici bir proje köyü

Bir koca yaz daha geride kalmış, deniz kenarlarından masa başlarına dönüşler hızla gerçekleşmiş ve yazdan geriye kulaklarımızda çınlayan dalga sesleri kalmışken, benim için bu yazın iyi ki’lerinden biri olan Küçükköy’den bahsetmeli diyor ve sizi Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı, Yeniçarohori diye anılan Küçükköy’e davet ediyorum!

Burası yıllar içerisinde, özellikle şu son iki yıl içerisinde, geçirdiği değişimle alışılagelmiş bir köy imajından hayli uzakta duran, kendinden bir sanat ve tasarım köyü olarak bahsettiren ve hatta bir Smart Village(Akıllı Köy) olma yolunda ilerleyen, ilham verici bir proje köyü.
Köylülerin anlattıklarına göre Küçükköy zamanında Boşnaklardan tutun da Yugoslavlara, Yunanlara, Rumlara ve Serez göçmenlerine kadar bir çok etnik gruba ev sahipliği yapmış. E hal böyle olunca köyün her bir köşesinde farklı bir yaşanmışlık gizli şüphesiz.

Küçükköy’de Rum mimarisinin hakim olduğu dört yüze yakın taş ev, 3 manastır ve 3 kilise bulunuyor. Tarih kokan bu yapılar mimari kimlikleri bozulmadan yenileniyor. Yılların etkisiyle yıpranmış ve bozulmaya yüz tutmuş bu tarihi Rum evleri günümüzde restore edilerek ilham verici sanat atölyelerine, müzelere ve galerilere dönüştürülüyor. Büyük şehirlerin yapaylığından ve kasvetinden kaçıp doğal bir yaşam seçenler ve doğadan güç alıp sanatlarıyla var olmak isteyenler… Şimdilerde köy sanatla nefes alıyor sanki. Köyün taşlı yollarından geçerken fark ediliyor ki her köşeye sanatın farklı bir dalının eli değmiş. Burada kimi zaman sanat dünyasında uluslararası tanınmışlığı olan isimler buyur ediyor sizi atölyelerine, kimi zaman sanatçı kimliklerini Küçükköy’de keşfetmiş yeni üreticiler. Ama değişmeyen bir şey varsa o da sanatın birleştirici gücü. Ankara’dan ,İstanbul’dan ve daha pek çok farklı şehir ve kültürden sanatçılar gelip bu köyde hem özlemini duydukları doğallığın keyfini çıkarıyorlar hem de bu köyün örnek olacak yenilikçi bir köye dönüşmesi için çabalıyorlar. Anlayacağınız köy ve köyde yaşayanlar birbirini besliyor ve birbirinden güç alarak gelişiyor, geliştiriyorlar.

Bunların yanı sıra Küçükköy’deki en büyük hedeflerden biri burayı başka köylere de örnek olacak bir akıllı köye dönüştürebilmek. “Akıllı köy” derken Küçükköy’ün sanat ile iç içe ve aynı zamanda enerji etkin, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanabilen, sürdürülebilir sanat ve sürdürülebilir turizmde pay sahibi olan bir yere dönüşmesinden bahsediliyor. Proje kapsamında, taşıtların köye girmeden köy dışındaki otoparklara park edilmesi ve köy içindeki ulaşımın elektrikli araçlarla sağlanması tasarlanıyor. Benzer şekilde terk edilmiş, yıkılmış değirmenlerin yeniden onarılıp, değirmenden elde edilen enerjinin köyde kullanılması söz konusu şimdilerde. Hedef Küçükköy’ün bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematikle harmanlanıp Ayvalık’a, Türkiye’ye katma değer sağlayacak örnek bir yer haline gelebilmesi. Yaratıcı ürünler ve fikirler ortaya çıkarabilmek ve fikir ihracatı yapabilmek…

Yeri gelip köy meydanına inip yöresel yemekleri tadıp, köy kahvesinde yerlilerle sohbet edebileceğiniz, yeri geldiğinde küçük sokaklarda kaybolmayı tercih edip her birinde bir başka ilham verici hikayenin anlatıldığı galerilere girebileceğiniz, köylülerin açtığı tezgahlarda el işi ürünleri inceleyebileceğiniz bir yer Küçükköy. Burada tanıdığım insanlara kulak verdiğim kadarıyla, anlıyorum ki ne köy halkı ne de sanatçılar Küçükköy’ün zengin kültürel yapısının hızlı bir değişimle yok olmasını istemiyorlar. Günümüzde sakındığımız bir çok şey gibi, Küçükköy de bir anda popüler olup anlamını ve özünü yitirmesini istemediklerimizden…

Kısa bir süre öncesine kadar ismini bile duymamış olduğum Küçükköy, gelişimini ve etkinliklerini heyecanla takip edeceğim bir yer artık benim için ama şimdilik buradan bana kalanlar; fotoğraflar, satın aldığım bir iki hediyelik, tanışma fırsatı bulduğum sıcak Ege insanı ve kendime düştüğüm notlar olacak.

Küçükköy’den Kendime Notlar:
Geçmişini koru ama yenilen!
İlham al, ilham ol ve ÜRET!
Hayal kur, çabala ve gerçekleştir!
Değişmekten korkma, yenilen ama özünü asla kaybetme!