Tarihe damga vuran akımlardan birine imzasını atan Andy Warhol, POP ART diyince aklımıza gelen ilk isim, öyle de olmalı! Herkes onu ”Campbell Çorbaları” ve ”Marilyn Monroe” gibi çalışmalarından tanıyor ama, sanat merdivenlerini hızla tırmanan Andy hakkında bilinmeyen oldukça fazla şey var.

ABD’nin Pensilvanya eyaletinde dünyaya gelen Warhol, yaşasaydı bugün 86 yaşında olacaktı! “Sanatçı insanların aslında ihtiyacı olmayan şeyleri üreten kimsedir.” demiş Andy; sanatıyla Pop Art’ın öncüsü olmasıyla bilinse de, kendisinin düşünce tarzı ve felsefesi büyük kitleleri etkilemeyi başarabiliyordu. Buna örnek olarak tabii ki almayı en sevdiği şeyin iç çamaşırları olduğunu söyleyemeyiz, fakat kendisinin oldukça ilginç bir karaktere sahip olduğunu atlamamak gerek. İnsanlarla sohbetlerini bir anda kasete kaydetmeye başlaması, onun günlük hayatın her saniyesinde ilham aldığını söylüyor bizlere. Okuduğu sanat okulundan fazla yetenekli olduğu için dışlanmasını söylemiyorum bile!  Bazıları onun ”farklı olmak için ekstra çaba gösterdiğini” iddia ediyor ama, farklı kitleleri ortak paydada buluşturup sanatını kabul ettirebiliyorsa bir şeyleri başarmış demektir!

Düşünüyorum da; sanatında verdiği mesajlar, aynı felakete uzun süre bakınca artık hiçbir şey anlam ifade etmeyeceğini söylüyor bazen, ya da tükenmek ve tüketmenin sonsuzluğu içinde yaşamanın en sonunda bizi tükettiğini ima ediyor, fakat bütün bunlara rağmen Andy yaşamı oldukça renkli görüyor olmalı. Onun gibisinin olamayacağını söylemiyorum ama; o farklıydı, her şeyiyle. Dracula ve Sindrella’yı birleştirip kendine “Drella” takma adını koyan Andy, 20 yaşına geldiğinde gri peruk takmaya başlamıştı, çünkü ne kadar genç göründüğünü insanların görmesini istiyordu. Buna ek olarak; yalnız başına yemek yemeyi o kadar çok seviyordu ki, tek başına gelen ve yalnız yaşayan insanlar için bir restoran açmak istemişti hep. Bu adamın kafasından başka neler geçiyordu kim bilir!

Andy’nin çektiği ”Sleep” filminde ise birinin tam 6 saat boyunca nasıl uyuduğunu izliyoruz. Ona röntgenci muamelesi yapanlara ise verdiği cevap: ”Birisinin yazdığı kitabı okumaktansa, kendine iç çamaşır alışını seyretmeyi tercih ederim.” Ne cesaret ama!

Andy Warhol’u anlamak için biyografisini okumak, resimlerine bakmak ya da filmlerini izlemek yetmez. O Pop Art’ı yaratmıştır, fakat ondan ibaret değildir. Sanatın her dalına katkıda bulunan Andy; biraz deli, biraz ilgiye aç olsa da, binlerce eseri arasından en iz bırakanı ve mükemmeli, kuşkusuz ”kendisi”dir!

Sonuçta; ”Kendi resminizi bir sürü duvarda görmek ister misiniz?” sorusuna “Oh, hayır, onları tuvaletlerde görmeyi seviyorum!” diyen bir adamdan bahsediyoruz.

 Andrew Warhola, seni seviyorum!

Bonus: https://www.youtube.com/watch?v=Ejr9KBQzQPM

Referanslar:

http://www.sanatatak.com/view/10-unutulmaz-andy-warhol-sozu

https://tr.wikiquote.org/wiki/Andy_Warhol