Bir köy düşününün 7’den 70’e bütün halkın oyun çıkardığı… Bir köy düşünün mazideki anılara sahip çıkıp oyuncak müzesi açan… Bir köy düşünün ne camisi ne de cemevi olan…

Entelektüelliği ve aydınlığıyla adını duyuran bu köy, İzmir’in Urla ilçesine bağlı olan Bademler Köyünden başka bir yer değil. 77 yıllık donanımlı kütüphanesi ile kitapseverleri karşılamasının yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2012 yılında düzenlenen yarışmada  Türkiye’nin en temiz köyü seçildi. Başlangıçta on iki kil çadır ve üç evden oluşan Bademler gün geçtikçe kendisini geliştirmeyi ve yenilemeyi başarmış sayılı köylerden biri…                

Üç gün süren kısa bir İzmir maceram sırasında keşfedip ziyaret etme fırsatı bulduğum bu müze türdeşlerinden daha sıcak bir ortamla ağırlıyor ziyaret edenlerini. Bademler’in dar bir sokağında yer edinmiş olan bu müze, kurucusu arkeolog Dr. Musa Basan’ın ata ocağı olan eve kurulduğu için, etrafındaki diğer evler ile mükemmel bir uyum sağlıyor. Sokağın devamındaki pazarı kısa bir süreliğine görmezden gelip bembeyaz girişe adımımı atıyorum. Maziden kalma birkaç alet-edevatın asılı olduğu tahta ve mermer üzerine işlenmiş bir şiir ardından da küçük ev objelerinin sergilendiği oturma odası dikkatimi çekiyor.

Müzenin tanıtımını yapan Rıza Amca’nın da katılmasıyla üst kattaki odaya geçiyoruz. Maziden kalmış oyuncakların, uçurtmanın ve oyun tarihi ile ilgili birkaç tablonun bulunduğu bu oda ise sizi hayrete düşürmeye yetecek kadar oyuncak barındırıyor. Değneklerle oynanan oyuncaklardan evcilik oyuncaklarına, çamurdan yapılmış oyuncaklardan topaçlara kadar envaiçeşit oyuncağın yanı sıra birkaç ülkenin eski basımlı kitaplarına da ev sahipliği yapıyor. Rıza Amca’nın çocukluk anılarını da katarak anlattığı samimi tur bittiğinde ise bize 27 Mart Dünya Tiyatrolar Gününde sergilenecek olan oyunlarına mutlaka gelmemizi söyleyerek ayrılıyor.

MOZA MOZA

(Handbuch der Archaologie, Tsf. 28-3,s.85)

”Atina surlarında yapı taşı olarak kullanılmış bir kadienin parçası…

Burada da çocuklar ikişerli gruplar oluşturarak tasvir edilmiş. Çocukların ellerinde uçları kıvrık sopalar var. Her iki başta ikişer çocuk bekleşiyorlar. Ortada ikisi karşılıklı çekişiyorlar. Yerde sopalarının ucunda top gibi yuvarlak bir muço var. Bu konuda yazanlar bu oyunu da top oyunu diye adlandırıyorlar, ama değil. Bademler köyünde tıpkı böyle oynayan çocuklar gördüm. Onlar bu oyuna MOZA MOZA diyorlar.”

Ayrıca Necati Cumalı’nın ”Susuz Yaz ” adlı romanından uyarlanan ve Metin Erksan’ın yönettiği,  Hülya Koçyiğit, Ulvi Doğan ve Erol Taş’ın başrollerini oynadığı filmin yardımcı oyuncuları ve figüranlarının Bademler halkından olduğunu biliyor muydunuz? Bademler Köyü, en kısa sürede ziyaret etmeniz gereken bir yer olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.