Murat Özdamar, 1998 yılında Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımından master derecesiyle mezun olmuştur. Tezini “Daylight penetration in atrium spaces” üzerine yazmıştır. Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde “Basic Design I” (1. Sınıf), “Basic Design  II” (1. Sınıf), “Detailing Studio” (3. Sınıf) ve”Interior Design: Professional Practice” (4. Sınıf) dersleri vermektedir.

Soru 1: Öğrenci hayatınızda sizi en çok mutsuz eden olay nedir?

Doğrusunu söylemek gerekirse, öğrencilik yaşantım içerisinde mutsuz olduğumu çok da düşünmüyorum. Bilakis öğrenmek istediğim şeylere uğraşılar sonucu da olsa ulaşabiliyor olmak benim içim en önemli kalemdi. Yalnız bölümümüz içerisinde ilk yazılı sınavımdan aldığım düşük not beni gerçekten çok etkilemiş ve öğrendiğim şey de şu olmuştu; “araştırdıklarımı, okuduklarımı ve öğrendiklerimi yorumlayabilmek ve karşılaştırabilmek.” İşte o zaman anladım üniversitede olmanın farkını, ancak o günkü “üzüntüm”, yaşantım için bilakis “kazancım” oldu.

Soru 2: Akademisyen olarak uyumaya fırsatınız oluyor mu?

Tasarım, hangi dalda olursa olsun sürekli olarak aklımızda yer alan bir fikirler ve yorumlar grubu. Dolayısı ile soruya belki geçtiğimiz günlerde yaşadığımı paylaşarak cevap vermem doğru olacaktır; gecenin karanlığı içerisinde gözümü açtığımda saat 2:54 ü gösteriyordu, ve yurtdışında akademik çalışmalarına devam etmekte olan eski bir öğrencimin sorduğu soru ve cevabı o anda gözümün önündeydi. Gecenin serinliği ile sıcak bir çayın birlikteliği yaklaşık iki, iki buçuk saatlik bir çalışmanın akılcı bir şekilde sonuçlanmasına eşlik etti. Dolayısı ile, zaman kavramı, öğrencilik hayatımızdaki haliyle hala devam etmektedir.

Soru 3: Tasarım sizin için nedir, dünya tasarımını nasıl algılıyorsunuz?

Tasarım, kişiler ya da tasarımcılar için çalıştıkları ölçeklere ve dallara bağlı olarak bünyesinde değişkenlikleri barındırır. Benim mesleğime yönelik görüşlerim çerçevesinde, insanoğlu ön safta yer alır. Bu bağlamda, konuya devam ederken iki farklı nosyon karşıma çıkmaktadır; birisi yaratmak (Wright kardeşlerin yaptığı), bir diğeri ise olanı daha iyiye taşımak (Tasarımcıların uçaklar içerisinde gerçekleştirdikleri). Bu iki kavram birbirlerinden çok farklı olsalar da önemli olan, insanoğlu için, zaman, mekan, malzeme ve duygular çerçevesinde tasarım ile en iyisini ortaya koyabilmektir. Bu bir sandalye de olabilir, bir tatil köyü de.

Soru 4: Eğer şansınız olsaydı, öğrencilik hayatınızda neyi değiştirirdiniz?

Şansım olsaydı değiştirir miydim bilemiyorum, çünkü acısı da, tatlısı da ilerleye süreçte benim maddi ve manevi olarak gelişmeme, ilerlememe sebep oldular. Bu nedenle hayatı olduğu gibi yaşamak lazım kanımca, ancak çalışmaktan, okumaktan ve paylaşmaktan asla vazgeçmeden. Bu konuda bir büyüğümün konuşmasında yer alan iki cümle hep aklımın bir köşesindedir; “Okumaya değer şeyler yazmak. Yazmaya değer şeyler yapmak”.

Murat Özdamar’a bize ayırdığı vakit ve anlayışı için teşekkür ederim. Sizinle birlikte bu röportajı yapmak benim için gurur vericiydi.

Serra Koz