4 yıl boyunca tasarım stüdyoları, malzeme bilgisi, sürdürebilirlik, ışık, renk, insan ve çevre, ergonomi gibi birçok ders aldınız. Artık son senenizdesiniz, hatta belki mezun oldunuz. Mezuniyetinizi çevrenizdeki insanlara söyleyince size genellikle “Eee, benim de evi bir döşersin artık, değil mi?”, “Seninle bir gün alışverişe gidelim de perde seçelim.”, “Yavrum, o koltuk oraya olmadı, sence buraya mı çekeyim?” mi diyorlar? Onlara kızmamak lazım. Bilmediklerinden dolayı iç mimarlığı dekoratörlük ile karıştırıyorlar. Aslında birçok öğrenci de eğitim sürecinde ne olacak diye düşünmekten kendini alamıyor.

You have been taken some courses during your 4-year education such as construction and materials, design studios, sustainability, lighting, colour, people and environment, ergonomy. And finally, you are in your last semester or graduated from university. You let know people around you by saying you are/will graduated and they congratulated you by replyling like “Can you decorate my house?”, “Can we go to shopping for my curtains.”, “I do not think this seating units is a good choice for that corner, Let’s move that in here, right?” Since people do not know the difference between decorator and interior architecture, they confused. Actually, most of the under-graduate students worry about his/her future and also consider themselves as a decorator.

Aslında bir iç mimarlık öğrencisinin mezun olduktan sonra seçebileceği bir sürü meslek var. Sadece bir ofise ya da şantiyeye gidip orada çalışmaktan bahsetmiyorum. Farklı alanlarda bulunabilecek iş imkanlarından bahsediyorum.

After the graduation of interior architecture, there are lots of job opportunities. It doesn’t only include office and site, there are tremendous amount of possibilities.

İç mimarlık mezunu olanlar tasarım ve ergonomi eğitimi aldıkları için birçok alanda iş bulabilme imkanına sahipler. Taşıt sanayisi bunlardan biridir. Birçok ünlü otomobil markası, tasarım ekiplerinde iç mimar ile çalışabiliyor. Aynı şekilde uçak tasarımı ve yat tasarımından bahsetmek de mümkün. İç mimarlık detay çözümünden oluştuğu ve her mekânın ayrı bir çözümü olduğu için sadece evlerde değil, birçok alanda detay çözümüne kendini rahatça alıştırabilen bir meslek. Gerekli teknik bilgiyi öğrendikten sonra kendinizi başka alanlardaki mesleklere adapte edebiliyorsunuz.

Since the graduates had taken ergonomy and design courses, they can find a job in the transportation industry. Most of the popular automobile companies work with interior architects in their design teams. Also, for airplanes and yatchs, people want to hire interior architects. Interior architects have to solve lot of details during their education and professional life with considering the places. Every place has different characteristics and the variety makes different solutions for details. As a result, they learn how to solve problems and they can adapt themselves in any conditions. Thus, they can use their knowledge to find any job considering the details.

Ayrıca mimarlardan küçük, endüstri tasarımcılarından büyük ölçekle çalışıldığı için kendi alanı içerisinde de farklı alanlara yönelmek mümkün. Ölçeklerdeki farklı çizimler, farklı sorunları ve çözümleri ön görmeyi gerektirir. Bu yüzden iç mimarların çözümleri aynı mimarlar ve endüstri tasarımcıları gibi kendilerine özgündür. Bu yüzden çevrenizde gördüğünüz her yapının içerisinde bir iç mimar gözü vardır. Bu yüzden ışık tasarımı ile ilgilenmek, bir konser salonunun akustik ile ilgilenen iç mimarı olmak, malzeme birleşimleri için danışılan bir merci olmak, ürün tasarımı yapıp mobilya üretmek, iç mimarlığı da kapsar. Tasarım ve sanat eğitimi alındığından dolayı sanatın her dalıyla içli dışlı olan bir meslektir iç mimarlık. Bu yüzden birçok film ve dizide sahne tasarımcısı olarak iş bulabilirsiniz. Tiyatrolarda, opera, konserlerde sanat yönetmeni olabilirsiniz. “Sahne Tasarımı” ve “Sahne Aydınlatması” üzerinde ilerleyebilirsiniz.

On the other hand, interior architects work with smaller scales than the architects and work with greater scales than the industrial designers, they have the opportunity to do something that not everybody can do it. Since they get used to solve some problems in certain range of scale, they are the only one that responsible in that scale. For the scale that they work, they can be a furniture-maker, acoustical consultant, lighting designer. Interior architecture integrates both art and design. That is the reason a graduate can find a job opportunity in film-making industry as a stage designer. Even in theatres, operas, concerts need a stage and a lighting designer.

Hatta çok farklı bir yönde ilerleyip okul içerisinde öğrendiğiniz modelleme programlarını bir mesleğe dönüştürebilirsiniz. “Render”lar, 3 boyutlu modellemeler, çizimler derken sadece bu alanda ilerleyip ev, ofis gibi binalar değil, uzay gemisi modellemelerinden tutun çizgi film yapımlarına kadar birçok alanda iş bulabilirsiniz.

You can use the skills you have learned during the education in your duration of design education such as modelling programmes. Renders, virtual modellings, drawings cannot only consist of buildings, it might be in the scope of spacecrafts, cartoons and etc.

En kötü ihtimalle ve her iç mimarlık bölümü öğrencisinin öğrencilik hayatında en az bir kez dediği gibi bir ozalit kırtasiye açarak sadece maket kartonu ve PAFTA satarak bile meslek sahibi olabilirsiniz.

The worst case scenario for an interior architect might be to open a stationary near any university. By just only selling some white or black cardboards and print-outs, you might have a job.