Organizasyonu üstlenen DAS Ekibinin mimarlar ile olan iletişimi…

Tasarım Bilkent 2018, Bilkent DAS (Tasarım ve Mimarlık Topluluğu) öğrencileri tarafından, Tasarım Bilkent Koordinatörlüğü başta olmak üzere, 14 Nisan’da BLIS’te gerçekleşti. Hem fakültemizden, hem de okul dışından öğrencilerin ve mimarlık tutkunlarının katılımıyla gerçekleşen etkinlik, 3 panel sürdü. Kendi alanlarında başarılı ve vizyon sahibi mimar ve iç mimarların anlattıkları iş tecrübeleri, tasarım yaklaşımları ve çalışma prensiplerinin yanı sıra, verilen aralarda gerçekleştirilen samimi ve verimli sohbetler, katılımcıların keyif aldığı bir konferans oluşturdu.

DAS ekibi olarak her sene bahar aylarında gerçekleştirdiğimiz “Tasarım Bilkent” etkinliğimizi bu sene de Bilkent Üniversitesi Doğu Kampüs BLIS sahnesinde yaklaşık 300 kişinin katılımıyla gerçekleştirdik. 14 Nisan Cumartesi günü gerçekleşen etkinliğimizde ilk panel 10.00’da başlamış olup Orhan Uludağ moderatörlüğünde, “Yaratım Süreci” adı altında olup Bora Temelkuran ve Hasan Sıtkı Gümüşsoy’un katılımıyla, ikinci panel 13.30’da başlayıp Hasan Sıtkı Gümüşsoy’un moderatörlüğünde, “Mimaride Mega Projeler ve Yarışma Projeleri” adı altında olup Ömer Selçuk Baz, Bünyamin Derman ve Onat Öktem’in katılımıyla, üçüncü ve son panel ise 16.00’da başlayıp Berna Tanverdi’nin moderatörlüğünde, “İç Mimari ve Konsept Projeler” adı altında olup Yelin Evcen, Gufran Elif Gülge ve Şafak Çak’ın katılımıyla sonlandı.
Tuana Vural

Ömer Selçuk Baz, başarıları ve ödüllerinin yanı sıra, mimariye olan heyecanı ve arzusu ile bizlere hem panelde hem de sohbetlerimizde çok şey öğretti. Selçuk Bey Avrupa’daki ve Türkiye’deki tecrübelerini, kendisini havaalanında karşılamamızdan itibaren, etkinliğin sonuna kadar olan sohbetlerimiz bütününde bizimle paylaştı, aradaki farkları anlattı. Bunun yanında, aslında farklı bir ekolden gelmenin nasıl bir zenginlik olduğunu, bunun kişiliğin yanında mimari kimlikte de ne kadar etkili olduğunu bize göstermiş oldu. Türkiye ortamında bu kadar başarılı, ulusal yarışmalarda ödüller kazanan, jürilerde bulunan ve mimari anlayışıyla herkesi kendine hayran bırakan bir ismi aramızda görmekten onur ve gurur duyduk. Kendisine etkinliğimizdeki katkıları için teşekkür ederiz. Böylesine önemli, işlerine ve düşüncelerine ilgi duyduğum bir mimarla bizzat tanışıp ilgilenebildiğim içinse kendimi çok şanslı hissediyorum.
Burak Çelik

Dünyanın en bilinen mimarlık ofislerinden biri olan StudioLibeskind’de uzun yıllarını geçirmiş Bora Temelkuran, son derece naif ve pozitif kişiliğiyle, etkinliğimiz kapsamındaki bütün organizasyonlarımızda bize eşlik etti. Bora Bey’in Libeskind’deki çalışma ortamıyla ile ilgili bizimle paylaştıkları hepimiz için ilgi çekiciydi, ofiste aile ortamına sahip olduklarını bizlere aktardı. Deneyimlerini ve görüşlerini bizlerle paylaşmaktan çekinmeyen bir mimar olarak stüdyo saatlerimize katılarak projelerimizi inceleyip geliştirmemiz adına yaptığı değerli yorumlar bizler için çok büyük şans oldu. Başarısı ve deneyimlerinin yanı sıra samimi ve güleryüzlü Bora Bey ile Tasarım Bilkent sayesinde tanışmış olmak ve kendisini etkinliğimizde ağırlamış olmak hepimiz adına gurur verici.
Sevilay GökerHasan Sıtkı Gümüşsoy son derece eğlenceli ve etrafına enerji veren bir insan. Havaalanından alıp bıraktığımız zamana kadar hep güleryüzlülüğüyle bizlere samimiyetini gösterdi. 2005 yılında kendisinin de ortak olduğu ofisini açıp ulusal ve uluslararası birçok ödül kazanan genç bir mimar Hasan Sıtkı Gümüşsoy. Bu başarısının yanı sıra bizlere arkadaş gibi davranan, hatta uçak biletini erteleyip bizlerle partiye katılan, her fotoğrafımızda olan müthiş enerjili bir insan. Böylesine başarılı ve aynı zamanda samimi bir mimarı etkinliğimizde görmekten ve tanışmış olamaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz.
Tuana VuralOnat Öktem, çoğumuz için rol model olabilecek başarılara sahip diyebilirim. Delft gibi bir okulda yüksek lisans yapıp, Ankara ile eş zamanlı olarak Rotterdam’da bir ofis yürütüyor olması bizler için oldukça özendirici. Nasıl yürüttüğünü sorduğumuzda yeri geldiğinde 7-8 ay orada kaldığını söylemesi de ne kadar özverili biri olduğunu gösteriyor. Bu kadar çalışmanın yanı sıra kurucusu olduğu “Creative Initiative” ile çok sayıda sergi, atölye ve seminerler de düzenliyor. Onca işinin arasında bizi kırmayıp gelmesi ve etkinliğimizi son derece beğenmesi bizim için mutluluk vericiydi. Bunun yanı sıra etkinliği daha nasıl geliştirebileceğimiz ile ilgili bize birçok fikir verdi. Öğrencilere verdiği değeri her konuşmasında çekinmeden yansıttı. Onat Bey ve ortağı Zeynep Öktem esprili ve eğlenceli kişileriyle biz çok hoş bir sohbet ortamı sundular. Hem mimarı hem de kişisel anlamda bize kattıkları ve bizi kırmayıp hem etkinliğimize hem partimize katıldıkları için kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Onlar olmasaydı partide bu kadar eğlenemezdik!
Zeynep Ege OdabaşıYelin Evcen ve Gufran Gülge, Gönye Tasarım’da çalışan, çok samimi ve işinde ciddi iki kadın. Havaalanında onları karşılarken, kendilerinden çok emin bir şekilde olduklarına dikkat ettim. Böyle bir etkinliğin bir parçası olacakları için belki de tatlı heyecanlar duyan, belki de vizyonlarını paylaşacakları için büyük mutluluklar içinde olan iki iş arkadaşı, kadınların yönetimdeki rolünü bize çok pozitif bir şekilde yansıttılar. Yelin Hanım enerjisi ve lider karakteriyle, Gufran Hanım da esprili, pozitif ve yetenekli karakteriyle, yol arayan bizlere ilham oldular. Sunumlarında konsept çalışmalarından bahseden ikili, Gönye Tasarım’ın işlerini ve arkasındaki hikayeleri öğrencilerle paylaştı. Kendilerine böyle bir etkinliğe enerjilerini adadıkları için teşekkür ediyor, Ankara ziyaretleri sırasında keyifli vakit geçirdiklerini ve Bilkent öğrencilerinden olarak karşılıklı pozitif enerji ve başarılarına karşı takdir edildiklerini hissettirebildiğimizi umuyorum…Duygu Çöplü   DAS ekibi ile beraber sekizincisini düzenlediğimiz Tasarım Bilkent Etkinliğinde bu sene tüm dünyanın tanıdığı Şafak Çak‘ı ağırladık. Üç panelden oluşan etkinliğimizin son paneli olan İç Mimari ve Konsept Projeler panelinde Şafak Bey, Yelin Evcen ve Gufran Gülge Hanım’dan sonra sunumunu yaptı. Yoğun programından dolayı sadece etkinlik süresince bizimle vakit geçiren Şafak Bey dünyada tanınan bir iç mimar olmasına rağmen yemek esnasında bizi ve daha sonrasında etkinlikte yapmış olduğu eğlenceli sunumuyla tüm izleyenleri kahkahaya boğdu. Eğlenceli kişiliğinin yanı sıra şu anda bulunduğu noktaya nasıl geldiğini anlatan hayat hikayesinden bahsetti bizlere. Zor şartlarda bu konuma yükselmesi hepimiz için azim ve çalışmanın güzel bir başarı getireceğinin en iyi örneğiydi. Hayata farklı bir görüş açısıyla bakan bir iç mimarın çalışma hayatında da neleri değiştirebileceğini, nasıl ilerlemesi gerektiğini gösterdi. Kendisiyle yemek esnasında samimi bir sohbet ettiğimiz için kendimi çok şanslı hissediyorum. Etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmadığı için de kendisine çok teşekkür ediyorum.İlayda Gözaçan.