Yaşamı, anıları ve insanları birbirine bağlayan alanlar…

Her caddenin kendine özgü bir havası vardır. Kimi caddeler insanların yarattığı kalabalığın ve kaosun içinde kaybolurken kimileri kendilerini belli etmenin bir yolunu bulmuştur. Dünyanın bir ucundan diğer ucuna bu caddeler ne kadar farklılık gösterse de paylaştıkları tek bir özellik vardır: İnsanlar. Sadece yolları bağlamakla kalmayıp insanları, anıları, duyguları kısacası yaşamı birbirine bağlayandır caddeler. Uzun zamandır görüşemediğimiz bir arkadaşımızla yolumuzu kesiştiren, çocukluğumuzun en heyecanlı zamanlarına ev sahipliği yapan, düşüncelerini özgürce haykırmak için sokağa dökülen insanları kucaklayan alanlardır. Okula giderken geçtiğimiz caddeleri kim unutabilir ki… Peki ya doğup büyüdüğümüz evin bulunduğu o caddeyi ?
Caddeler, çoğu zaman bünyesinde yoğun bir kalabalığı barındırsa da bazen ıssızlaşıp sessizliğe teslim olabilirler. Kimisi göz kamaştıran, fakat aynı zamanda nefes kesici bir görsel şölen de yaratan, neon tabelalarıyla kimisi eşsiz mimarisiyle sessizliğe gömülmeye karşı bir başkaldırıda bulunur. Bazıları ise birbirinden eğlenceli festivallere, sisteme veya sosyal olaylara karşı direnişlere, protestolara kucağını açıp  insanların seslerini duyurabileceği kocaman bir megafona dönüşürler.
Sanatı da sanatçıyı da es geçmez, mutlaka bir yer ayırmıştır onlar için de. Sazından çellosuna, saksafonundan gitarına her çeşit tınıyla tanıştırır geçenlerini. Caddenin başında karşılar, sonuna kadar eşlik edip uğurlar onları. Duvarlar, kaldırımlar ve yollar birer tuvale dönüşür, ressamlarını beklerler. Bulduklarında ise o caddeye has, eşi benzeri olmayan birer sanat eseri olup çıkıverirler.
Her cadde barındırdığı yaşam stiline göre kendine has bir karakteri de beraberinde getirir. Kimisi mazisine sahip çıkıp tarihi yapısını korumayı tercih ederken kimisi yenilikçiliği benimseyip modern mimariye kucağını açıyor. Kısacası caddeler sadece yolları bağlayan bir ulaşım aracı olmayıp aslında hayatımıza, biz farkında olsak ya da olmasak da,  birçok yönde etkileyen alanlardır.