Bugün sizlere bir kar gütmeyen bir organizasyon olan Gapminder ve yapmış oldukları bir proje olan “Dollar Street” ten bahsedeceğim. Gapminder Dünya’mızı ve içinde olanları güvenilir istatistikler ile inceleyen ve okurlarına internet ve panel konuşmaları ile sunan kar gütmeyen bir organizasyon. Nüfus artışı, gelir dağılımı, çeşitli hastalıkların ortaya çıkışı ve yok oluşu gibi sosyolojik ve ekonomik konularda yaptıkları çalışmalarla farkındalığı artırmayı amaçlıyorlar. Ayrıca politikacı ve lobicilerin bugüne kadar kullandığı istatistiklerin manipülatif olduğunu ve aslında Dünya’nın daha iyiye gideceğini göstererek iyimserliği bir bakış açısı sağlıyorlar. Ancak beni en etkiledikleri çalışma kesinlikle Dollar Street, Gapminder’ın da yaptığı en büyük proje.

Dollar Street 240 farklı fotoğrafçının Dünya’nın dört bir yanını gezerek farklı ülkelerde, farklı geliri ve hayalleri olan insanların hikayelerini öğrenip; evlerinin fotoğraflarını çekmesiyle ortaya çıkan bir proje. Her bir ev, önünde çekilmiş bir aile fotoğrafı; eve giren dolar cinsinden aylık kazanç ve bulunduğu ülke ile kategorilenmiş. Ayda 27$ ile geçinen Burundili bir aileden 10,000$ üstü kazanan Çinli bir aileye kadar birçok farklı ev bu şekilde belgelenmiş. Her ev bir hikaye barındırıyor ve evin detaylı fotoğraflarından önce bu hikayelere ulaşabiliyorsunuz. Bu evde kaç kişi yaşıyor, evin annesi babası ne iş yapıyor, evde en çok sevilen eşya nedir, evin ilk ihtiyacı nedir, ve son olarak ailenin hayali nedir? Daha sonra evin dış kapısından ocağa; diş fırçasından yatağa; evdekilerin ellerinden lavabolarına varana dek birçok şey fotoğraflanmış. Ailenin gelir durumu, hayalleri ve bu fotoğraflar birleşince ortaya çok başarılı bir farkındalık çalışması çıkıyor gerekten.

Burada beni şaşırtan birkaç şeyden bahsetmek istiyorum. Bizim ülkemizde ev sahibi olmak büyük çoğunluğun yegâne amacıdır ve birikimlerini/yatırımlarını buna göre şekillendirir. Sokakta kime dönüp sorsanız eğer kirada oturuyorsa dileği birgün kendi evinde oturmaktır. Bunun Dünya’nın her yerinde geçerli olduğunu farkettim. Ayda kaç dolar kazanırsan kazan kendi evinde oturmuyorsan bu içinde hep bir gelecek kaygısı olarak kalıyor. İkinci olarak evlerdeki eşyaların kategorize edildiğinden bahsetmiştim. Bu sayede farklı evlerin duşları, çocukların en sevdiği oyuncakları ve daha nicelerini karşılaştırabiliyorsunuz.

Son olarak evlerin ön kapıları ve sokak görünümlerinin aslında ne kadar çok şey anlatabildiğini fark ettim. Şuan yaz, birçoğunuz bir yerlere tatile gidecek ve gezinecek. Benim gibi gittiğiniz yerdeki en ünlü binanın önünde resim çektirmektense orada yaşayan insanlar nasıl yaşar, nasıl dertleri vardır, ne yer, ne ile yer, nerde uyur gibi soruları merak ediyorsanız bu site gerçekten çok iyi bir referans. Farkedeceksiniz ki sokak ve evin kapısı evin içindeki eşyaların ne kalitede olduğu, içinde yaşayan insanların nasıl şartlarda mücadele verdiği konusunda iyi ipuçları barındırıyor. Belki kesin sonuçlar değil ama gezdiğiniz yerlerde hayal kurmanızı ve empati yeteneğinizi güçlendireceğine inanıyorum.

Kaynakça:

https://www.gapminder.org/dollar-street/matrix