Koral KORKMAZ
  • Şu an hangi şehirde, hangi master programında eğitim görüyorsunuz?

Şuan da Kayseri merkezli aile şirketlerimizin Kayseri, Ankara ve İstanbul’da bulunan üretim tesislerinde koordinatörlük ve yapı ve tasarım sektöründe bulunan şirketlerin de teknik islerinde görev almaktayım. Bu görevler ve çalışma hayatına hızlı girişimin temel nedenleri arasında sektör içinde tecrübe kazanmanın gerekliliği ve 2019 Eylül ayı için kabul almış olduğum UCLA M.Arch.I yüksek lisans programına kadar olan süreci verimli geçirmek istememden kaynaklı.

  • Memnun musunuz, şu anki yaşamınızın pozitif ve negatif kısımları nelerdir?

Şu anki durum beni fazlasıyla yormakta ancak bir o kadar da memnun etmektedir. Okulun yoğun temposundan sonra dinlenme zamanı bırakmadan işe başlamak benim için görünen tek negatif tarafken, projeye hayat verecek kararların alınması ve şimdiye kadar öğrendiklerimi bir projeye gerçek anlamda uygulayabiliyor olmam iş hayatının benim için olan en pozitif tarafı diyebilirim.

  • Türkiye’de veya yurtdışında sizi ne gibi çalışma olanakları beklemektedir, gelecek planınızın şu anki yönlenmesini okuyucularımızla paylaşabilir misiniz?

Görünen planım; Türkiye için aile şirket gruplarındaki çalışmalarıma devam ederek bu şirketlere olan katkımı en üst seviyeye çıkarmak. Ayrıca yurtdışı olanakları için de hali hazırda oluşturulmuş şirket yapısını geliştirerek yurtdışına açılmak ve orada çalışmalarımıza devam etmek. Bu isteğim önümüzdeki 10 yıllık planlarım arasında bulunmaktadır.

  • Bu planı çizerken, ne gibi gerçekleri ve hedeflerinizi göze aldınız?

Bu planlar hayali olmayıp eldeki projelerin fizibilite raporları, bunların finansal hizmetleri, isçilik, malzemeler, sermaye olarak nitelendirdiğimiz detaylara bağlı bulunuyor. Bu detayların doğru bir şekilde yönlendirilmesi ve ekonomik durumlara göre anında alınacak doğru kararlarla birlikte hali hazırda gelen yurtdışı tekliflerinin kabul edilmesine sebep olacaktır. Bundan dolayı şirketlerin yapısal ve işlevsel kısımların yeni bir macera için sağlam olması gereklidir.

  • Gelecek planı çizme ve mezuniyet konusunda, okuyucularımıza ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Ben doğduğum günden itibaren bu tarz işlerin her zaman içinde bulunduğum için aldığım ve alacağım eğitimler bu yönelim doğrultusunda özellikle belirlenmişti. Herkesin belirttiği burada benim tekrar belirteceğim konu gerçekten ne istediğiniz veya ne yapmak istediğiniz. Okuduğunuz bölüm kesinlikle o mesleği yapmanız gerektiğini göstermiyor. Profesyonel hayata geldiğiniz zaman fikirleriniz ve eğilimleriniz değişebilir ancak mimarlık okunabilecek nadir mesleklerden biri olabilir çünkü mimarlığın yorucu eğitim programında sorun çözmeyi, problemleri uygulama öncesi görebilmeyi ve olaylara tamamen farklı bir açıdan bakmanızı sağlıyor. Mimarlık için sunulan 2 ayrı staj eğer bu sektörde devam edecekseniz gerçekten bulunmaz bir nimet olabilir. İki stajda da olayların farklı açılarını görmeniz ve işleyişi çözümlemeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda staj için seçtiğiniz veya seçeceğiniz şirketler veya ofisler bu doğrultuda sizi destekleyebilecek veya tamamen bu meslekten uzaklaştırabilir. Her ne olursa olsun önemli olan durumu kendinizi çözümlemeniz. Eğer bunu objektif bir şekilde yapabilirseniz başarının kapıları sonuna kadar açılacaktır. Her zaman sorgulayan ve araştıran bir yapıya bürünmeniz hangi sektöre girerseniz girin rahatlıkla adapte olmanızı sağlar.

Burak ÇELİK
  • Mezuniyetten sonraki hayatınız nasıl gidiyor?

Mimarlık gibi zor bir bölümden çıkıp mezun boşluğuna düşen biri olarak, öncelikle hayatımın çok daha sakin bir dönemine girdim. Yılların koşuşturması artık farklı bir boyut kazandı, mesela öğrenci olmamak gibi… Tasarımı sadece mimari tasarım olarak görmeyen biri olarak hayatımın her anını, her mekanını, her sahip olduğum objeyi seçerken de “yaşam” tasarımımın bir parçası olarak görüyorum.  Her zaman sahip olduğum bu fikir artık Mimar adı ile yaşam bulacağından yeni yaşamımın bu tasarımı daha sağlam planlar ile hayat bulması gerektiğini 3. sınıfta düşünmeye başlamıştım. Hayallerimi süsleyen Master programları ve Mimarlık ofisleri mezun olduğumda artık bir şekilde hayata geçmeli diye düşündüğüm zamanlar, tek yapmam gereken şeyi yaptım, harekete geçtim. Söylediğim Master ve Mimarlık ofislerine başvuru için gereken materyaller bellidir. Çok basit düşünmek gerekirse; bir adet portfolyo, CV, IELTS ve Niyet mektubu yeterli olacaktır. Ama aslında bunların yeterli olmayacağını 3. sınıfta yüzlerce yurtdışı mimarlık ofisine staj başvurusu atıp bir kaç teşekkür mesajı aldığımda anlamıştım. Anatomik çizim dersi aldığım sevgili Düral Kadıoğlu hocamın hep söylediği bir söz gelir aklıma; “Begin at the beginning”. Bu fikir her şeyi sıfırdan öğrenmek gerektiğini söylese de asıl söylediği şey hazırı öğrenmek yerine tırnaklarınla kazıyarak gelmektir o noktaya. Portolyoyu dolduran şeyin projeler olmadığını, verdiğin emeklerin, alınterinin, herkesin uyurken senin kafa patlattığın anlar olduğunu sevgili okurlara söylemek isterim. Ben Master’a ve yurtdışında hayalini kurduğum bir ofisten kabul aldığım için emeklerimin karşılığını almaya başladığımı düşünüyorum.

  • Memnun musunuz, şu anki yaşamınızın pozitif ve negatif kısımları nelerdir?

Çalışma hayatına hazırlanan bir mimar olarak, zamanımın çoğunu stüdyo zamanları keşke zamanım olsa da yapsam dediğim aktivitelere ayırdım. Bunun içinde spor yapmak, ailemle kaliteli zamanlar geçirmek, kız arkadaşımla hiç gitmediğimiz yerlere gitmek gibi aktiviteler var. Tabi bunlar içimde kalan şeyler olduğundan, doyasıya yaşayabilmek işin güzel kısmı. Yoğunluğa alışık biri olduğumdan boşlukta kalmam çok da uzun sürmedi doğrusu. Uzmanlaştığım alanda yurtdışına işler yapıyorum. İşin negatif kısmı olan “boşluk” ise eğer güzel tasarlanırsa negatif olmaktan çıkacağını düşünüyorum.  

  • Türkiye’de veya yurtdışında sizi ne gibi çalışma olanakları beklemektedir, gelecek planınızın şu anki yönlenmesini okuyucularımızla paylaşabilir misiniz?

Bilkent gibi bir okulun mimarlık bölümünden yeni mezun olan birisi, eğer gerçekten kendini dolu dolu yetiştirmiş ise Türkiye’de iş bulmama şansının olmadığını düşünüyorum. Gelecek planımı oluştururken önce yurtdışında bir süre çalışma sonrasında ise kendime uygun bir Master programında o alanda uzmanlaşmak olarak çizmiştim. Her zaman ilgi duyduğum parametrik tasarım, dijital fabrikasyon ve computational design(sanırım Türkçe karşılığı henüz yok) konularında çalışmak, uzmanlaşmak ve bilgilerimi meslektaşlarımla paylaşmak isterim. Kariyerimi de Master sonrasında bu yönde ilerletmek istiyorum. Hem akademik hem profesyonel hayatta var olmak, kendi alanım için çok önemli bir faktör zira bunlar birbirini daima besleyen iki farklı kutup. Dilerim ilerde, şuan biriktirdiğim bilgileri paylaşabilecek bir mimar-akademisyen olup mimarlık dünyasına katkılar sağlayabilirim.  

  • Bu planı çizerken, ne gibi gerçekleri ve hedeflerinizi göze aldınız?

Türkiye’deki ve yurtdışındaki mimarlık anlayışını kıyasladığımda, ülkemizde mimarlık, müteahhitlere prim vermeyen kaliteli firma ve belediyeler sayesinde sermayesini ayakta tutmakta. Büyük-küçük bütün şehirlerimizde mimarsız binlerce yapı varken ve yapılıyorken, bir şeyler üretmeyi geçin modern yapım tekniklerini uygulayamayan bir sektörün gelişmesini beklemek bence haksızlık. Akademik hayata yıllarını vermiş bu kadar değerli hocamız varken mimarlara değer vermeyen müteahhitlerin iş yapıyor olmasını değişmesi gereken bir düzen olarak görüyorum. Benim gelecek planımdaki öncü fikirlerden biri, hocalarımızdan öğrendiğimiz bilgileri mimarlık pratiğine aktarabilmek ve bu düzenin değişip kaliteli, yaşanabilir, insan merkezli, en önemlisi ise Türk insanının hak ettiği bir “mekan” yaratabilmek.  

  • Gelecek planı çizme ve mezuniyet konusunda, okuyucularımıza ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Geçmiş ile geleceği ayıran zaman “şuan”, bizim geçmişte kurduğumuz hayali hayata geçirebilecek aktivitelerle, fikirlerle, insanlarla dolmalı diye düşünüyorum. Tasarımı hayatın her yerinde görmek, bunun için bize yardımcı olabilir. Geleceğinizi çizerken bir formül olsa da versem keşke ama siz en iyisi kalbinizi dinleyin.. Herkes bir gün mezun olur dostlar… Herkes mezun olur ama bir motivasyonunuz, sizi her zaman ayakta tutan, kafeinin doruklarında yaşarken sizi motive edecek bir fikrinizin olması sizi siz yapar. Mesela ben dürüst biri olacağım deyin ve olun. Ama olun. Gerisi sizi hayalinize götürecektir. Siz siz olun, bir fikir olun, gerçekleşeceğine inandığınız bir fikir olun.