Mehmet Tahir Ayparlar, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde yarı-zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. 2018-2019 eğitim öğretim yılı güz döneminde FA101-Basic Design ve IAED 211-Media for Representation* dersini vermektedir.

Soru 1: Öğrencilik hayatınızda sizi en çok mutsuz eden olay ne olmuştu?

Beni ‘mutsuz’ eden değil de şaşkına çeviren bir olaydı diyeyim… İlk jüri tecrübem! Bildiğim ya da alışageldiğim her şeyden farklı bir tecrübe. Ben bunu asla beceremem demiştim uzun bir süre sonra anladım ki beceri bu sonuçta. Çalıştıkça ve üzerine gittikçe gelişiyor kesinlikle, tasarım eğitimine ait olan hemen hemen her şey gibi.

Soru 2: Bir akademisyen olarak uyumak için vaktiniz oluyor mu?

Elbette… Öğrencilik zamanı pek yapamadığım bir şeydi tabi bu. Şu an geriye bakıp o zamanları düşününce görüyorum ki aslında tempo değişmedi. Hatta tempom daha da artmış durumda. Değişen tek şey zaman yönetimini öğrenmiş olmam. Ne kadar karmaşık ya da ne kadar yoğun  olsa da yapacaklarınızı kendi hızınıza göre programlayabildiğiniz noktada vaktiniz oluyor.

Soru 3: Tasarım sizin için nedir?

Tasarım, ortak noktaları bulup buradan çıkacak en iyiyi aramak, bulmak ve o en iyiye hayat vermek. Aslında durmaksızın yapılan empati alıştırmalarından başka bir şey değil…

Soru 4: Eğer şansınız olsaydı, öğrencilik hayatınızda neyi değiştirdiniz?

Okul hayatımda yaşadığım her şey iyisiyle kötüsüyle beni ben yapanlar, değiştirmek istemezdim bir şeyleri elimde olsa bile. Sadece okul bitince fırsatım oldu tabii ama şimdi görüyorum ki, bana kimse kaç yıl okudun, ne ortalama yaptın diye sormuyor.  Üniversite ortaokuldan ve liseden farklı. Hele tasarım eğitimi çok daha farklı. Öğretmenin okumanızı istediği şeyi okumakla yetindiğiniz sürece, hep o öğretmen siz öğrenci kalıyorsunuz. Burası artık bilgiye hakim olmanın gerektiği yer. Öğrenmekle yetinmeyip öğretebilecek seviyeye çıkmanız lazım her konuda. Sizi öne geçirebilecek en önemli faktör bu. Öğrencilik hayatımda keşke bunları daha erken keşfetseydim diyebilirim.

*IAED 211-Media for Representation dersinin 2017-2018 bahar dönemindeki jüri özetine ve ders hakkındaki bilgilere linkten ulaşabilirsiniz.

Sevgili Mehmet Tahir Ayparlar’a anlayışı ve ayırdığı vakit için çok teşekkür ederim.

Editör: Serra Koz

Editör Yardımcısı: Beyza Koz

Grafikler: Nefes Damla Kalemli