Serpil Özaloğlu, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde tam zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. 2018-2019 eğitim öğretim yılı güz döneminde IAED 301-Interior Design Studio III, IAED 365-Places/Memories ve ADA 263- History of Built Environment I derslerini vermektedir.

Soru 1: Öğrencilik hayatınızda sizi en çok mutsuz eden olay ne olmuştu?

Hayatımın iki farklı döneminde öğrencilik yaptım. İlki, yani mimarlık lisans, liseden sonraki dönemime yüksek lisans ve doktora ise orta yaş dönemime denk gelir. Dolayısıyla ilk dönemde beni mutsuz eden bir olay ikinci dönemimde önemini kaybetmişti ama düşününce hatırladıklarım jüri dönemlerine ilişkin. Lisans dönemimi okurken jürilerimiz çok tartışmalı geçerdi ve bizler de jürileri başından sonuna kadar takip eder, tartışmalara katılırdık. O ortamda ister dinleyici, ister jüride projesi tartışılan öğrenci olayım söylemek isteyip de (sürenin yetersizliği ya da tartışmanın kızışması gibi nedenlerle) fırsat bulup söyleyemediğim bir şey olduğunda kendimi mutsuz hissederdim.

Soru 2: Bir akademisyen olarak uyumak için vaktiniz oluyor mu?

İkinci dönemimde hem öğrenci hem de öğretim elemanıydım. İşte o sıralarda uyumak için zor vakit buluyordum. Öğrencilik faslını tamamladıktan ve verdiğim dersleri olabildiğince geliştirdikten sonra sonra uykularım düzene girdi diyebilirim ama dersleri güncelleme, yeni bir ders açma ya da araştırma yapma ve yazma dönemlerinde uykusuzluk yine kapımı çalıyor.

Soru 3: Tasarım sizin için nedir?

Tasarım benim için yaratıcılık demektir. Rönesans adamı olmayı gerektiren bir faaliyet demektir. Bu işle uğraşana bir yaşam biçimi sunan hatta dayatan bir alan/disiplin demektir.

Soru 4: Eğer şansınız olsaydı, öğrencilik hayatınızda neyi değiştirdiniz?

Lisans dönemimi düşündüğümde okumaya ve kütüphaneden yararlanmaya daha çok vakit ayırırdım.

Sevgili Serpil Özaloğlu’na anlayışı ve ayırdığı vakit için çok teşekkür ederim.

Editör: Serra Koz

Editör Yardımcısı: Beyza Koz

Grafikler: Nur Özkaya