Torafu Architects

Su, ışık, iç mekan…

Bu 3 sözcüğün tanımladığı bir mekan hayal etmeniz gerekirse nasıl bir yer aklınıza gelir?

Tasarım açısından baktığımızı düşünelim. Aslında mekan ve ışık bir iç mekan tasarımını oluşturan ana kavramlardan sadece 2 tanesidir. Bu tasarımlar ise bazen su ile desteklenir. Genellikle ilk aklımıza gelen ise bir mimari yapının çevresindeki su figürleri olur: Akarsular, göller, yapay su havuzları… Işık ise daha sonradan aklımıza gelen doğal ışıklar ya da yapay ışıklar olarak hayal edilir. Daha sonra güneşin yansımasının bir mekan içerisinde oluşturduğu gölgeler…

Şimdi işimizi biraz daha zorlaştıralım. Bir mekanın ana öğelerini bu 3 sözcük oluşturuyor desem nasıl bir tasarım aklınıza gelir?

Sadece bir mekanı tanımlarken bu 3 sözcüğü kullanmak ise olağanın dışındadır. Kapalı bir mekan içerisinde hem su hem ışık kullanımı deyince ise insanın aklına doğal olarak suyun kullanıldığı ıslak hacimler gelir: Tuvaletler, banyolar, mutfaklar… Peki, buralardaki tasarımlar nedir? Her mekanın ayrılmaz bir parçası olan ışık nasıl bir mekanın en temel özelliklerinden biri olabilir?

Bu şekilde uzayıp gidebilecek bir çok mekan bulmak mümkün fakat temel tanımlarının bu 3 sözcüğü oluşturduğu bir tasarımı günümüzde gerçek hayatta görmek de mümkün. Nasıl mı? Doğal olarak bu 3 sözcüğü her ne kadar tasarımlar için kullansak da ana öğe olarak bir mekan hayali kurmak aslında biraz farklılık gerektirmektedir. Bir ışık oyunu ile suyu bir damla su kullanmadan bir mekan içerisine aktarmak ise belki de uzun saatler düşündükten sonra aklımıza gelecek bir hayaldir fakat Torafu Architects bizim için bu hayali gerçekleştirmiş bulunmaktadır.

İnsanın hayal gücü sınırlarını zorlayarak tasarımda farklılığa doğru ilerleyen Torafu Architects 2004 yılında Suzuno Koichi (Kuichi Suzuno) ve Bali Shinya (Kamiro Shinya) tarafından kuruldu ve dünya çapında birçok ödüle layık görüldü. Ürün tasarımından mimari projelere uzanan geniş yelpazesi ise insanları düşünmeye sürükleyecek hayallerin ilerisinde tasarımları gösterdi.

2013 yılında Tokyo Tasarım Haftası çerçevesinde ıslak hacimler için yeni ürün tasarımları olan klozetleri sunmak amacıyla bir mekan çözümlemesi ihtiyacı duyan tasarımcılar ürünlerinin konseptleri doğrultusunda ışık oyunları kullanarak bir mekanın içerisinde su efektini eklediler. Normal bir aydınlatma gibi değil de bir aydınlatma tasarımı olarak geliştirdikleri bu tasarım için ise ihtiyaçları olan tek şey gerekli izdüşümü izleyiciye aktarabilmesi için projeksiyonlardan başka bir şey değildi. Bu sayede bu mekanı aynı zamanda mobil hale getirebildiler. İstedikleri alanlar için tekrar kurulumunu yapmak masrafsız ve kolay oldu. Basit panellerle desteklenen bir mekan içerisindeki aydınlatma ve renk tasarımı ile adeta insanlara bir denizin içerisinden geçiyormuş ya da suyun altında yürüyormuş fikrini aşıladılar. Bu etkiyi ise istedikleri her alanda yaratabilme olasılığı en çok dikkat çeken özellikleri oldu.

Bu tasarımı ortaya çıkartarak sadece kendi ürünlerine olan ilgiyi arttırmakla kalmayıp aynı zamanda geçici bir mekan için 3 temel sözcük tanımlaması yapmış oldular: SU, IŞIK, MEKAN!

Kısacası kendi ürün tasarımlarını sadece ürünün kendisiyle değil aynı zamanda tanıtımında da kullanarak tasarıma bir bütün olarak baktılar. Alternatiflerinin gün geçtikçe üretilebileceği ve tasarımın aktarılabileceği bir ortam oluşturarak insanların hayal gücünü geliştirdiler. Bu geçici mekanı artık bir çok yerde düşünebilir, hayal edilebilir olduğunu göstererek başka mekanlara da uyumunu sağladılar.

Başarının her daim öncülük ettiği bir dünyada başarılı bir tasarımcı olup tasarımlarını farklı noktalarda aktarabildiler ve anlatabildiler.

Bu güzel tasarımı benimle paylaştığı için Celallettin Oruç’a çok teşekkür ederim… İyi ki varsın Celal Amca!

Sevgi ve saygılarımla…

Editör: Serra Koz

Editör Yardımcısı: Beyza Koz

Görseller: Nefes Damla Kalemli