proCE’18

Bu sene 3.’sü düzenlenecek olan proCE’18 Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü tarafından organize edilmekte. Bu yarışma üniversitelerin inşaat mühendisliği, mimarlık, işletme, ekonomi, muhasebe, uluslararası ticaret, maliye, işletme mühendisliği, çevre mühendisliği, peyzaj mimarlığı, gayrimenkul geliştirme ve şehir bölge planlama bölümlerinin 2., 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin katılabileceği bir gayrimenkul yatırım yarışmasıdır.

Yarışmaya katılan takımlar 3 aşamadan geçer.

1. aşamada yarışmacılar takımlarını oluşturup başvurularını yaptıktan sonra projelerini hazırlarken onlara yol gösterecek olan seminerlere katılmak için Boğaziçi Üniversitesi’ne gelirler. Sektörünün önde gelenleri tarafından verilecek olan 2 günlük seminerler dizisinin ardından takımlar, Boğaziçi Üniversitesi’nden ayrılırlar. Takım arkadaşlarıyla beraber projelerini geliştirmeleri için önlerinde 30 günlük süreleri vardır. Elbette yarışmacılar bu bir aylık süreçte yalnız değiller! ULI (Urban Land Instıtute) tarafından lider gayrimenkul firmalarında çalışan kişilerden oluşan ve her gruptan belirli sayıda soru yanıtlayacak sektörel bir danışma heyeti ayarlanacaktır.

2. aşamada bir aylık süreçte projelerini oluşturan takımlar, sunumları ve hazırladıkları posteri göndererek ön eleme aşamasına katılırlar. Projeler, Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan jüri tarafından değerlendirilecektir.

3. aşama ise ön elemeden bir hafta sonradır. Seçilen 5 takım en az 2 üyesiyle beraber Boğaziçi Üniversitesi’ne gelerek, projelerinin geliştirilmiş halini sponsor firmaların üst düzey çalışan ve yöneticilerinden oluşan final jürisine sunarlar. Sen de Türkiye’nin ilk gayrimenkul geliştirme konulu vaka analizi yarışmasına katılmak, ULI’ın sürpriz ödüllerinden yararlanmak için hemen takımını oluştur!

Yarışma Takvimi

15 Temmuz – 15 Ekim 2018    Belirtilen kriterleri yerine getiren 4 yada 5 kişiden oluşan takımınla başvurunun tamamlanması

19-20-21 Ekim 2018    Takımların Boğaziçi Üniversitesi’ne gelerek seminerlere katılmaları ve Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü onaylı sertifikalarını almaları

23 Kasım 2017    Her takımdan en az 2 kişinin katılımıyla projelerin geliştirilmiş halinin sponsor firmaların üst düzey yöneticilerinden ve konuşmacılarımız dan oluşan final jürisine sunulması.

25 Kasım 2017    450’den fazla katılımcı ve inşaat, bankacılık gibi sektörlerden firmaların olduğu Civil Career etkinliğinde ilk 3’e giren takımlar için gerçekleştirilecek ödül töreni ve birinci olan grubun projesini sunması

*Seminerlere ve final sunumuna katılacak takımların 19-20-21 Ekim ve 23 Kasım tarihlerinde sağlanacak konaklama ve yemek ihtiyaçları katılım ücretine dahildir.

Ödüller

 1. Olan takıma 2500tl
 2. Olan takıma 1500tl
 3. Olan takıma 1000tl para ödülü

Bu yarışmaya katılmak veya daha fazla bilgi almak için “http://buyap.org/tr/3602-2/proce18/#tab-id-8″ adresine göz atabilirsiniz.

eVolo 2019 Skyscraper Competition

eVolo Skyscraper Competition 2006 dan beri her sene eVolo Magazine tarafından düzenlenen bir gökdelen tasarlama yarışmasıdır. Bu yarışma tasarımda kullanılan materyallerle, estetikle, globallikle, esneklikle, tasarımın uyum yeteneğiyle ve modern dijital dünya ya uyumuyla gökdelen tasarımında sınırları zorlayan ve yeniden tanımlanmasını sağlayan fikirleri önemseyen ve ödüllendiren prestijli bir yarışmadır.

Takımlar halinde yarışılan bu yarışmada takımdaki kişi sayısında herhangi bir kısıtlama yok. Mimarlar, öğrenciler, mühendisler ve tasarımcılar herhangi bir kısıtlama olmadan katılabilirler. Yarışma dijital ortamda düzenlenmekte.

Takvim

 • 16 Temmuz 2018, Yarışmanın İlanı
 • 20 Kasım 2018, Erken Başvuru
 • 29 Ocak 2019, Geç Başvuru
 • 12 Şubat 2019, Proje Teslimi ( 23:59 Doğu Amerika saati ile)
 • 9 Nisan 2019, Kazanan projelerin Açıklanması

Ödüller

 1. olana 5.000$
 2. olana 2.000$
 3. olana 1.000$

Jüri Üyeleri

Melike Altınısık [Melike Altınısık Architects kurucusu]
Vincent Callebaut [Vincent Callebaut Architectures kurucus]
Marc Fornes [THEVERYMANY kurucusu]
Mitchell Joachim [Terreform ONE ortak kurucusu]

Bu yarışmaya katılmak veya daha fazla bilgi almak için “http://www.evolo.us/category/2019/” adresine göz atabilirsiniz

Silent meditation Forest Cabins 

Vipassana olarak adlandırılmakta olan sessiz meditasyon teknikleri zihni rahatlatma da ve konsantrasyonu arttırmakta kullanılmakta. Bu terim her şeyi olduğu gibi görmek anlamına gelmektedir. Bu tarz bir meditasyon oldukça zorlu fakat bir o kadar da ödüllendiricidir. Sessel iletişimden, teknolojiden ve hatta göz temasından kendinizi soyutlamak büyük bir zihin gücü ve kendini adamışlığı gerektirmekte. Fakat bu meditasyonun doğru yapıldığı takdirde hayatı değiştiren bir deneyime dönüşmesi de muhtemel.

Yarışmaya katılanlardan ormandaki herhangi bir noktaya yapılabilecek, birden fazla nokta da tekrarlanabilen ve bu noktalara uyum sağlayabilen bir kabin tasarlamaları beklenmekte. Bu kabinin temel amacı sadece doğanın seslerini duyabilecek olan misafirlerin sessiz meditasyonun keyfini çıkarmalarını sağlamak olmalıdır. Tasarlanacak olan bu kabinler sadece tekbir kişinin temel ihtiyaçlarını oldukça sade ve konforlu bir şekilde karşılamalıdır. Tasarımcılardan Latvia bölgesi için örnek bir yeşil ev potansiyeli taşıyacak çevre dostu ve uygun maliyetli bir yapı beklenmekte.

Katılım Koşulu

Bu yarışma herkese açıktır ve profesyonel nitelik gerektirmemektedir. Bireysel yada gurup halinde katılabilirsiniz (bir gurupta en fazla 4 kişi olabilir). Uygun koşullarda öğrenci takımlarının başvurularında bir indirim de bulunmakta.

YARIŞMA TAKVİMİ

Başvuru İçin Son Katılım Tarihi: 23 Ekim 2018

Proje Teslimi İçin Son Tarih: 19 Kasım 2018 (23:59, GMT+0)

Kazananların Duyurulması: 18 Aralık 2018

ÖDÜLLER

 • Birincilik Ödülü: 3.000$
 • İkincilik Ödülü: 1.500$
 • Üçüncülük Ödülü: 500$
 • BB Öğrenci Ödülü 500$
 • BB Yeşil Ödülü 500$
 • 6 adet mansiyon projenin uluslararası tasarım ve mimarlık dergilerinde yayını ve başarı sertifikası

Daha detaylı bilgi için “https://silentcabins.beebreeders.com” adresine göz atabilirsiniz.

Uluslararası Düşten Gerçeğe Tasarım Yarışması

Cemer’in bu sene üçüncüsünü düzenleyeceği Düşten Gerçeğe Tasarım Yarışması: Kent yaşamının getirdiği alışkanlıkları değiştiren, yoğun kent ortamında çocuklara nefes aldıran ve sosyal hayatı canlandıran “DÜNYA BİR OYUN PARKI” temalı bir yarışmadır. 

Yarışmanın teması olan “DÜNYA BİR OYUN PARKI” ile bugünün ve yarının çocuklarına yönelik, ruhsal ve fiziksel gelişimlerine katkı sağlayacak geleceğin oyun ve oyun ekipmanlarının tasarlanması amaçlanmakta.

Katılma Koşulları

Yarışmaya başvurular Öğrenci ve Profesyonel olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilir.

Öğrenci Kategorisi
• Yarışma katılımı için ön şart, lisans veya yüksek lisans derecelerinde öğrenci olmaktır.
• Öğrenciler yarışmaya bireysel veya ekip olarak katılabilirler.
• Öğrencilerin üniversitelerin Güzel Sanatlar,Tasarım ve Mimarlık fakültelerine bağlı tüm bölümlerinden ve farklı fakülteler bünyesindeki tüm Peyzaj Mimarlığı bölümlerinden lisans veya yüksek lisans derecesinde eğitimlerini sürdürüyor olmaları gerekmektedir.
• Grup katılımlarında grup elemanlarının tümünün öğrenci olması ve en az bir öğrencinin (6.3) maddesindeki koşulu yerine getirmesi gerekmektedir.
• İlgili bölümlerin lisans veya yüksek lisans programlarından 2018 yılı içerisinde mezun olmuş ya da olacak kişiler öğrenci kategorisinden başvuru yapma hakkına sahiptir.

Profesyonel Kategorisi
• Profesyoneller yarışmaya bireysel veya ekip olarak katılabilirler.
• Yarışmaya katılacak profesyonellerin üniversitelerin Güzel Sanatlar,Tasarım ve Mimarlık fakültelerine bağlı tüm bölümlerinde ve farklı fakülteler bünyesindeki tüm Peyzaj Mimarlığı bölümlerinden lisans ya da yüksek lisans derecesi ile mezun olması koşulu aranır.
•. Grup katılımlarında grup elemanlarının en az bir
profesyonelin (7.2) maddesindeki koşulu yerine getirmesi
gerekmektedir.

Yarışma Takvimi
Duyuru Tarihi: 10 Nisan 2018
Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım 2018, 17:00
Jüri Değerlendirmesi: 14-16 Aralık 2018

Ödüller
Öğrenci Kategorisi

Birincilik: 2.500 Euro
İkincilik: 1.500 Euro
Üçüncülük: 1.000 Euro
Mansiyon: 500 Euro

Profesyonel Kategorisi
Birincilik: 5.000 Euro
İkincilik: 3.000 Euro
Üçüncülük: 2.000 Euro
Mansiyon: 1.000 Euro

Daha detaylı bilgiye “http://www.cemerdustengercege.com/anasayfa.php” adresinden ulaşabilirsiniz.

Görseller: Yağız Sütay, Memduh Buşah Evren