Questions for Academics

Sevil Funda Ataylar İhsan Doğramacı Bilkent Üniversite’sinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. 2018-2019 eğitim öğretim yılı bahar dönemi için IAED 402- İç Mimarlık Tasarım Stüdyosu VI ve IAED 244-Aydınlatma Tasarımı dersleri vermektedir.Sevil Funda Ataylar is a part time instructor at İhsan Doğramacı Bilkent University. She teaches IAED 402- Interior Design Studio VI and IAED 244-Lighting Design for the 2018-2019 academic year spring semester.

Soru 1: Öğrencilik hayatınızda sizi en çok mutsuz eden olay ne olmuştu?

Sevil Funda Ataylar: Öğrencilik hayatımı düşündüğümde aklıma önce çok güzel arkadaşlıklar ve harika anılar geliyor. Stüdyoda günlerce sabahladığımız çizim haftaları ve bolca güldüğümüz günler… Hala arkadaşlarımla bir araya geldiğimizde anıyoruz. Mutsuz eden olaylar mutlaka olmuştur ama düşününce aklıma gelecek kadar yer eden bir olay hatırlamıyorum. Öğrencilik yıllarımızda, projelerimize kritik verirken ya da jürilerde, bazı hocalarımızın eleştiri tarzı öğrencileri üzerdi. Asistanlık günlerimden bugüne kadar karşımdaki öğrencilere projeleri hakkında görüş bildirirken eleştiri tarzıma dikkat ediyorum. Büyük bir emek gösterildiğinin ve streslerinin farkında olarak olumlu olan noktaları vurgulamaya, olumsuz olan kısımları da yapıcı bir dille eleştirmeye özen gösteriyorum.

Question 1: What was the event that made you the most unhappy during your student life?

 Sevil Funda Ataylar: When I think of my student life, I think of very nice friendships and wonderful memories. The days of pulling all-nighters in the studio during drawing weeks and having lots of laughs… We still remember these days when we met with my friends. There have always been unhappy events but when I think about it, I don’t remember a specific event that comes to my mind. In our student years, the critiquing style of some of our lecturers would upset some students. From my assistantship days to the present, I pay attention to my style of criticism while presenting my students with opinions about their projects. I take great care in highlighting the positive points as I am aware of the stresses they are under and while criticizing the negative parts I take care to use constructive language.

Soru 2: Bir akademisyen olarak uyumak için vaktiniz oluyor mu?

Sevil Funda Ataylar: Öğrencilik yıllarıma kıyasla daha düzenli uyuma şansım oluyor. Yoğun proje dönemlerimde uykusuz kaldığım geceler olsa da sayısı ve benim dayanıklılığım eski yıllara göre çok daha az. Daha programlı ve sonuç odaklı çalışıyor olmamın da bunda etkisi büyük. Bu noktaya gelmemde ise tasarımcı bir büyüğümün “En iyi, iyinin düşmanıdır” sözü çok etkili olmuştur.

Question 2: Do you have time to sleep as an academics?

 Sevil Funda Ataylar: I have a chance to sleep more regularly than my student years. Even though I have sleepless nights during my intensive project periods, the amount of such nights and my resilience have diminished compared to previous years. The fact that I work more programmatic and result-oriented has a great effect on this. A quote that helped me get to this point was by a designer who once said, The best is the enemy of the good.

Soru 3: Tasarım sizin için nedir?

Sevil Funda Ataylar: Tasarım benim için var olmayan bir şeyin gerçekte nasıl olacağının hayal edilmesiyle başlayan çok keyifli ve yaratıcı bir süreç. Bir konunun birçok boyutuyla ele alındığı, yer yer geri dönüp tekrar tekrar gözden geçirilerek sonuçlanan bu sürecin sonunda uygulamayı görmek de çok büyük bir tatmin ve keyif olarak geri dönüyor.

Question 3: What does design mean to you?

Sevil Funda Ataylar:  Design, for me, is a very enjoyable and creative process that begins with the imagination of something that does not exist. It is a great deal of pleasure to see the application at the end of this process, which is handled in terms of many aspects, and is returned to and reviewed over and over again.

Soru 4: Eğer şansınız olsaydı, öğrencilik hayatınızda neyi değiştirdiniz?

Sevil Funda Ataylar: Öğrencilik yıllarımı düşündüğümde büyük ölçüde derslere, okula ve hobilerime odaklandığımı fark ediyorum. ODTÜ gibi sosyal imkânları çok zengin olan bir okulda birçok olanağı değerlendirmediğimi düşünerek üzülüyorum. Bugünkü aklımla bu tip aktivitelere daha çok katılırdım.

Question 4: If you had the chance, what would you change in your student life?

 Sevil Funda Ataylar: When I think of my student years, I realize that I was mostly focused on lessons, school, and hobbies. I feel sorry for not taking advantage of the many social opportunities in a school that provides them as much as METU. With my current state of mind, I would participate more in these types of activities.

Sizin öğrenciniz olarak bu röportajı yapmak benim için büyük bir gurur kaynağıdır. Umarım ki meslek hayatımda da sizin gibi iyi yürekli insanlarla çalışma fırsatı bulabilirim.

Sevgilerimle.

It is a great pride for me to make this interview as your student. I hope that I will have the opportunity to work with people like you. Sincerely.

Serra Koz

Çeviri/Translator: Şule Dilara Kipel

Grafiker/Graphic Designer: Nefes Damla Kalemli, Görkay Düzgün