PaftaSuggests #1

Her ay sizinle paylaşmayı planladığımız yeni formatımız ile yazarlarımızın müzik, film, dizi ve kitap zevklerini sizlere yakından takip edebilme imkanı sunmayı hedefliyoruz.

.

Müzik: CRUISR – All Over

Hepimiz Youtube’un bizi asıl geliş nedenimizden bir şekilde ayırıp bir önerilen videodan diğerine ne kadar çabuk sürüklediğine aşinayız. Çoğu zaman “Ben bu videoya nasıl geldim?” sorusuyla hayıflanarak bitirdiğim serüvenlerin yanı sıra arada iyi ki de denk gelmişim dediğim birkaç video da olmuyor değil. İşte, CRUISR grubunun All Over şarkısı bu duruma bir örnek. Şarkının belli bir akıcılığı var fakat bende asıl beğeni yaratan kısım müzik videosunun bu kadar ustaca hazırlanmış olması. Kill Bill’den The Shining’e, Pulp Fiction’dan Carrie’ye kadar popüler kültürde önemli yer edinmiş daha birçok filmi mükemmel geçişlerle birbirine bağlamışlar.

.

Film: Arka Pencere/Rear Window

Günümüz filmlerinden sizi biraz, 60 yıl kadar, uzaklaştırıp Alfred Hitchcock’un Arka Pencere (Rear Window) adlı filmi ile tanıştırmak istiyorum. Ana teması voyerizm olan -aynı zamanda Freud’un skopofili olarak da adlandırdığı- film, bir fotoğrafçının geçirdiği kazadan sonra evinden karşı apartmanında yaşayan insanları gözetlemesiyle başlayan olay akışını ele alıyor. Ana karakterin karşı apartmanda bir cinayet işlediğini iddia etmesi sonucu olaylar daha da hareketlenerek devam ediyor. Voyerizm konsepti ise karşı apartmandakilerin farkında olmadan fotoğrafçı tarafından izlenirken fotoğrafcının da farkında olmadan bizim onu izlememiz ile seyirciye aktarılması hedeflenmiş.

Filmden Alıntı:

Lisa: “Dikkatini bana ver.”

Jeff: “Tam olarak odanın diğer tarafında değilim.”

Lisa: “Aklın öyle.”

.

Dizi: Karanlık Kristal: Direniş Çağı/ The Dark Crystal: Age of Resistance

1982 yapımı “Karanlık Kristal” adlı filmin devamı olarak uyarlanan bu seride, aksiyondan drama her şey var. Bir tek insan yok. Bunun nedenide bütün castın kuklalardan oluşuyor olması. Öyle kukla deyip de geçmemek gerek zira bu kuklalar baya bir farklı. Bilim-kurgu ve fantastik temalı filmler, Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter gibi, seviyorsanız ve aşırı seçici değilseniz zevk alarak izleyeceğiniz bir seri olduğunu söyleyebilirim. Gelfling ırkının maceralarına tanıklık edeceğimiz ve bizi kendine has dünyasında 10 bölümlük bir serüvene çıkaracak olan Karanlık Kristal, aynı zamanda Helena Bonham Carter’dan Andy Samberg’e, Taron Egerton’dan Alicia Vikander’a  kadar kuklalara ses veren daha birçok ünlü oyuncu kadrosuyla da pek bir iddialı.