PaftaSuggets #2

.

Müzik: Lizzo – Truth Hurts 

Bütün süreciyle bir şarkı ortaya çıkarmak kadar zor olan başka bir şey varsa o da hit bir şarkı ortaya çıkarmak olmalı. Her zaman bu sürecin, özellikle de şarkı sözlerinin yazım aşamasının, nasıl ilerlediğini merak etmişimdir. Şarkıda geçen duyguları dinleyicinin kendisiyle bağdaştırması nasıl sağlanır, nasıl aşırıya kaçmadan bir his dinleyene yaşatılır gibi sorular aklımın bir köşesinde bütün bu süreci sorgular durur. Fakat sonunda çoğu soruma cevap bulabildiğim ve bu süreci anlatan bir videoya denk geldim. Her ne kadar Lizzo ismini yeni yeni duymaya başlasak da aslında şuan popüler olan birçok şarkısı 2017’de piyasaya sürdüğü albümünden. Bu yıl gerçekleşen birçok müzik ödüllerinde zaten ortaya koyduğu sahne performansına da tanıklık ettik. 2 yıl sonra da olsa hak ettiği popülariteye ulaşması sevindirici bir durum. Darısı keşfedilmeyi bekleyenlerin başına.

.

Dizi:  Big Little Lies

İlgili resim

Oyuncu kadrosundan senaryosunun akıcılığına, dizide geçen mekanların sinematografik etkisinden harika müzikleri bünyesinde barındıran iddialı bir dizi. İddiasını ise aralarında Golden Globe ve Emmy gibi ödül törenlerinin de bulunduğu birçok etkinlikten büyük başarılar elde etmesiyle bizlere kanıtlıyor. Nicole Kidman, Shailene Woodley ve Renee Witherspoon’un başrolleri paylaşıyor fakat dizi sadece bu üç kadının öykülerini anlatmıyor. Bunun yanı sıra aile yapılarına da yer vererek bir anlamda her oyuncuyu başrol olarak görmemize olanak sağlıyor. Farklı karakterlerin birbiriyle olan arkadaşlıkları, gizlemeye çalıştığı durumlar, üst-sınıf yaşamlar ve bir cinayet… Türkiye uyarlaması olan Ufak Tefek Cinayetler, ki Türkiye standartları kapsamında iddialı sayılabilecek bir uyarlamaydı, ilginizi çektiyse dizinin orijinaline de bir şans vermenizi tavsiye ederim.

.

Youtube: Special Books by Special Kids

Farkındalık, özellikle de şu zamanlarda üzerinde çok durmadığımız ve önem vermediğimiz bir değer haline geldi. Bazılarınız Youtube gibi bir platformla farkındalık konusu nasıl bağdaştırılabilir diye düşünüyor ya da bu durumun bir video aracılığı ile sağlanamayacağına inanmıyor olabilirsiniz fakat kişinin toplum tarafından nasıl karşılanmak istediğini, geçirdiği sıkıntıları ya da hayattan aldığı hazzı kendi ağzından duymak kadar etkili bir şey olduğunu sanmıyorum. Bu Youtube kanalının da ortaya çıkma nedeni bu aslında. Birbirinden farklı teşhis edilmiş hastalığa sahip olan kişilerle yapılan bir röportaj konseptinden oluşuyor. Boş bir zamanınızda mutlaka diğer videolarına da bir bakın derim.

.

Instagram: @tw1tterpicasso

Kim demiş İnstagram’da sanatını paylaşmak için harika bir yeteneğin olmalı diye. Bu instagram sayfası da bu duruma örnek teşkil edecek cinsten. İnstagram’ın keşfet kısmında ünlülerin gerçeğine birebir benzeyen çizimlerini görmekten artık sıkılmamış mıydık zaten. Biraz sürreal yaklaşımı biraz da kinayeli tarzıyla göz gezdirilmeyi hak ediyor diye düşünüyorum. Karar sizin.

Graphic Designer/Grafiker: Görkay Düzgün