Question for Academicians

Soru 1:  Öğrencilik hayatınızda sizi en çok mutsuz eden olay ne olmuştu?

Genel anlamda mutlu bir öğrencilik geçirdim Bilkent’te. Bu sebeple, hiç mutsuz olduğum bir olay hatırlamasam da… Biraz düşündüğümde, o zamanki kendimden beklentilerim doğrultusunda mezun olurken bölüm birinciliğini  bir puandan az bir fark ile kaçırdığıma o sene üzülmüştüm. Mezuniyet seneme kadar ortalamam bölümde en yüksek giderken, son sene okul dışı sebeplerden ortalamam ikinciliğe düştü. Sanıyorum birkaç ay sürdü bu konuda üzülmem, ama bu durum, aldığım birçok  hayat dersinin en anlamlılarındandı. Öncelikle kendi hayatımızı aslında sandığımız gibi kontrol edemeyeceğimizi öğrendim. Bu durum bana mütevaziliğin, kendime koşulsuz duyabileceğim sevginin önemini hatırlattı. Ana fikir anladım ki şuydu: içinde bulunduğum koşullarla yapabileceğimi yapmıştım, yani 1995 yılında bölüme yeni başlamış ben ve 1999’da bölümü bitirmiş ben arasındaki gelişim harikaydı ve kendimi sadece eski kendimle karşılaştırmak tek anlamlı olan karşılaştırmaydı ve bu anlayışı o seneden sonra hem özel yaşamımda, hem iş hayatımdaki ilişkilerimde hem de ve belki de en önemlisi hocalık hayatımda, öğrenci projelerini değerlendirirken benimsemişimdir.

Question 1: What were the unhappiest moments of your life at the time you were student?

In general, I had a happy student life at Bilkent. Although I do not remember situations challenging this, when I think of myself at the time, I remember one thing. During my last year, I lost my number one ranking in department and dropped to second, with a difference of less than one point, due to reasons unrelated to school. It took me a few months to get over it, but it was one of the most meaningful of the many life lessons I have learned. We can’t actually control our own lives the way we think we can. This incidence reminded me of humility, and of the unconditional love and acceptance I have for myself. The development between me, who had just started the department in 1995, and me again, who had finished it in 1999 was quite notable…and comparing myself to the old me was the only comparison that made sense. After that year, I embodied this understanding in my private life, my business endeavors, and perhaps most importantly, in my teaching profession while evaluating student projects.

Soru 2:  Bir akademisyen olarak uyumaya vaktiniz oluyor mu?

Uykuya çok önem veririm ve her akşam belli bir saatte, karanlık ve elektronikten arınmış bir ortamda uyumaya gayret gösteririm. Fakat bunun sebebi daha çok fiziksel olarak sistemimin iyi bir uykuya ihtiyacı olması. Aslında gece çalışmayı, yaratıcı projeler üzerine düşünmeyi ve okumayı çok severim ki, öğrencilik hayatımda bunu yapma lüksüm vardı ve o yıllar öyle geçti. Çalışmaya ilk başladığım yıllarda da gece uykusuz kalmak beni çok etkilemezdi ve gece bilgisayarda  iş yaptığımda verimliliğim devam edebilirdi fakat ilk çocuğum doğduktan sonraki uykusuzluk dönemimden sonra bu konuya bakış açım, fiziksel olarak dinlenme gereksinimimle beraber değişti. Gündüz daha verimli olmayı seneler içinde öğrendim.

Question 2: Do you have time to sleep as an academician?

I care a lot about sleep and try to sleep at a certain time every evening, in a dark and electronics-free environment. But it’s mostly because, physically, my system needs a good night’s sleep. In fact, I love working at night, thinking about creative projects and reading, which is what I had the luxury of doing in my student life. In my first years of working, I was still not very affected by sleep deprivation, and when I did work on the computer at night, my productivity could continue, but after the birth of my first child, my perspective on this issue changed in relation with my physical need for rest. I’ve learned over the years to be more productive during the day.

Soru 3: Tasarım sizin için nedir?

Tasarım benim için kişiye özel yaratıcılık ve öngörüdür.

Question 3: What does design mean to you?

Design, for me, is personalized creativity and foresight.

Soru 4:  Eğer şansınız olsaydı, öğrencilik hayatınızda neyi değiştirmek isterdiniz?

Bu soruya cevap bulabilmek için geçirdiğim zaman sayesinde tekrar anladim ki gerçekten dolu dolu, harika bir öğrencilikti! 🙂 Belki de bu yüzden Bilkent ve ona dair canlı, cansız her detay benim için çok özel.

Question 4: If you had a chance, what would you change in your student life?

The time I spent trying to find an answer to this question made me realize again that I lived my student life to the fullest and spent a wonderful time at Bilkent University! Maybe that’s why every little detail about Bilkent is very special to me.

I would like to thank you to Esma Burçin Dengiz Olin for her kindness, help, understanding and sharing her own experiences with us. It is really pleasure to make an interiew with you.