Kış aylarının gelmesiyle hava sıcaklığı eksi derecelere düşüyor ve bu durumdan en çok etkilenen de ne yazık ki sokaktaki dostlarımız oluyor. Yaz aylarına kıyasla kış aylarında çok daha zor koşullarda yaşamak zorunda kalan kediler 6, köpekler ise 17 saat aç kaldıklarında ne yazık ki hayatlarını kaybediyorlar.

Pek çok insanın hayvanlarını sokağa bırakması ve şehirlerin büyümesiyle doğal ortamından mahrum kalmaları dostlarımızı ne yazık ki hayvanlar için oldukça zor koşullar doğuruyor. İnsanlar olarak sokaktaki minik dostlarımız için yapabileceğimiz minicik şeyler onların hayatlarında büyük değişimler yaratabilir. Şimdi gelin, bu minik adımlara bakalım.

With the coming of winter, the air temperature drop below zero and unfortunately our friends on the street are the most affected by this situation. Cats and dogs are forced to live in much more difficult conditions during the winter months compared to the summer months. Unfortunately, cats lose their lives when they are hungry for 6 hours, and dogs for 17 hours.

Unfortunately, the fact that many people leave their animals on the streets and animals are deprived of their natural environment as the cities getting bigger, creates a very difficult situation for our animal friends   As humans, the tiny things we can do for our little friends on the street can make big changes in their lives. Now, let’s take a look at these little steps.

  1. O artan ekmekleri kuşlara atmaya ne dersin?

Öğle yemeğini bitirdin, yarım kalan ekmeğini masada bırakmak yerine cebine alıp parçalara ayırıp bir köşeye bırakabilirsin. Çok kısa sürede bir sürü kuşun gelip karnını doyurduğunu göreceksin. Ayrıca evde balkonuna bıraktığın ekmekleri yiyen kuşları izlemek de çok keyifli.

       How about throwing those leftovers to the birds?

You’ve finished your lunch, and instead of leaving your unfinished bread on the table, you can put it in your pocket, cut it into pieces and leave it in a corner. You’ll see a lot of birds come and eat in no time. It’s also very enjoyable to watch the birds at home eating the bread you left on your balcony.

  1. Artan yemekler çöpe gitmemeli

Pek çok restoranın tabaklarda artan yemekleri sokak hayvanları için ayırması gerçekten güzel bir girişim. Aynı şekilde biz de evde artan yemekleri sokak hayvanlarına bırakıp birçoğunun hayatını kurtarabiliriz. Bizim için çöp olan yiyecekler onlar için lezzetli bit akşam yemeği olabilir.

      Leftovers shouldn’t go to waste!

It’s a really nice attempt for many restaurants to reserve leftover dishes on plates for stray animals. Likewise, we can save the lives of many by leaving the leftover food at home to stray animals. Food that is rubbish for us can be a delicious dinner for them.

  1. Aşılat, yaşat

Sokak hayvanları ne yazık ki çok çabuk çoğalıyorlar ve sokakta kalan bu yavru hayvanlar için sokak oldukça tehlikeli bir yaşam alanı. Her sene birçok yavru sokak kedisi ve köpeği bu sebepten dolayı hayatlarını kaybediyorlar. Yavru hayvanlar çok enerjik olur, eğer sokakta biraz halsiz bir yavru kedi veya köpek görürsen onu sarmalayıp en yakınındaki veterinere götürerek onun hayatını kurtarabilirsin. Ayrıca pek çok veterinerin sokak hayvanlarına gönüllü bir şekilde, ücret almadan baktığını da hatırlatmak gerekir

     Vaccinate and keep them alive!

Unfortunately, stray animals reproduce very quickly, and the street is a very dangerous habitat for these young animals that live on the street. Every year, many stray kitties and puppies lose their lives because of this. 

Baby animals are very energetic. If you see a slightly sluggish kitten or puppy on the street, you can save his life by wrapping him up and taking him to the nearest vet. It is also worth reminding that many vets voluntarily take care of stray animals.

  1. Bir kutu mama almak hiç zor değil

Her zaman çantanda minik bir poşette kedi ve/veya köpek maması taşırsan sokakta aç bir hayvan bulduğunda ona yardım edebilirsin veya sokağında hayvanların çokça dolaştığı yerleri biliyorsan oralara düzenli bırakabilirsin. Başka bir öneri ise eğer genellikle arabanla bir yerlere gidip geliyorsan bagajında taşıyacağın biraz mama ile pek çok sokak hayvanını mutlu edebilirsin. Ne şekilde olursa olsun, beslediğin hayvanların sana minnet duyacağından hiç şüphe yok.

      It’s not too hard to get animal food.

If you always carry cat and/or dog food in a small bag, you can help a hungry animal in the street or if you know places where animals roam most you can leave it there regularly . Another suggestion is, if you’re going somewhere in your car, you can make a lot of stray animals happy with some food to carry in your trunk. In any case, have no doubt that your little friends that you feed will be grateful to you.  

  1. Belediyenin veterinerlik hizmetinden yararlan, kısırlaştır

Üniversitelerin veterinerlik fakülteleri ve belediyeler sokak hayvanları için ücretsiz bakım ve tedavi sağlıyorlar ancak pek çoğumuzun ne yazık ki bundan haberi yok. Eğer sokakta zor durumda bir hayvan gördüysen onu bu merkezleri arayarak bildirebilirsin.

     Take advantage of the municipal veterinary service, neuter them.

Universities’ veterinary faculties and municipalities provide free care and treatment for stray animals.  But many of us unfortunately don’t know about it. If you see an animal in distress on the street, you can call these centers and report it.

  1. Sokağa battaniye bırak

Evde duran ve artık kullanmadığın, köşeye atılmış battaniye birçok sokak hayvanının, özellikle de yavruların ısınmasını ve soğuktan ölmesini engelleyebilir.

     Leave blankets on the street

The blanket in the corner that stays at home and you no longer use can prevent many stray animals, especially baby ones, from warming up and dying because of the cold.

  1. Kedi ve köpek evi inşa et

Tasarım öğrencileri olarak maketler yapmaya oldukça alışkınız değil mi? Yaptığınız o zor maketlere kıyasla çok daha kolay bir şey hayvanlar için ev inşa etmek olacaktır. Strafor ve bir maket bıçağıyla basit bir küp yapmak onlar için harika bir yuva yaratabilir.

    Build a cat and dog house

As design students, we’re quite used to making models, aren’t we? It’s a lot easier to build a house for animals than those models you’ve hardly made. Making a simple cube with styrofoam and a box cutter could make a great nest for them.

  1. Bağış yap

Pek çok hayvansever dernek düzenli kermesler düzenleyerek bağışlar topluyor. Bu kermeslere katılabilirsin veya bağış toplayan güvenilir kuruluşlara bağışta bulunabilirsin. Ayrıca sosyal medya üzerinden yaralı hayvanlar için de yardım toplandığını aklında bulundurabilirsin.

    Donate

Many animal-loving associations are collecting donations by organizing a charity sale periodically. You can attend these charity sales or donate to trusted fundraisers. You can also keep in mind that there are also  fundraisers for injured animals via social media.

  1. Arada bir hayvan barınaklarını ziyaret et

Neredeyse her semtte artık hayvan barınakları var ve buradaki hayvanların tamamı sahipsiz hayvanlar. Her ne kadar buralarda her birinin bakıcıları olsa da sevgiye ihtiyaç duyuyorlar. Ayda birkaç saatini bu barınaklara ayırarak oradaki canlıları çok mutlu edebileceğini unutma!

   Visit animal shelters once in a while

There are now animal shelters in almost every district, and all of the animals here are derelict.  Although there are carers in the shelters, they all still need love. And don’t forget that by spending only a few hours a month visiting these shelters, you can make your little friends there very happy!

  1. Gönüllü ol

Hafta sonlarında gönüllü olarak geçireceğin birkaç saatle birçok sokak hayvanının hayatına dokunabilirsin. Hayvan dostu derneklerde gönüllü olarak sokak hayvanlarının aşı takibini yapmak, ihtiyacı olanlara su ve mama dağıtmak ve halka bilinç kazandırmak gibi görevler üstlenebilirsin.

   Volunteer

Just remember, with a few hours of volunteering on the weekends, you can touch the lives of a lot of stray animals. In animal-friendly associations, you can voluntarily undertake various tasks such as following the vaccination of stray animals, distributing water and food to those in need, and raising awareness to the public.

*Bonus: Sahiplen!

Günümüzde pet shoplar konusunda gittikçe bilinçlenen bir nesil olması gerçekten çok sevindirici. Artık çok az insan pet shoplardan hayvan satın alıyor. Yine de hatırlatmak da fayda var, pet shoplarda dar alanda büyümek zorunda kalan hayvanların çoğu çok küçükken annelerinden ayrılıyor ve ne yazık ki hayatlarını daha yavruyken kaybediyorlar. Bu yüzden hayvan sahibi olmak istediğimizde barınaklardan evlat edinmek çok daha güzel bir seçim olacaktır.

* Bonus: Adopt!

It is really gratifying that there is a generation that is becoming more and more conscious about pet shops today. Very few people buy animals from pet shops now. However, it is worth reminding that many of the animals that have to grow up in the narrow areas of pet shops are separated from their mothers when they are very young and unfortunately lose their lives when they are still baby. So when we want to have animals, adopting from shelters would be a much better choice.

Yazar / Writer : Helin Özdemir

Editör / Editor: Ece Sel

Çevirmen / Translator: Su Yıldız

Grafik Tasarımcı / Graphic Designer: Vadi Töngür