Sana ilginç bir haberimiz var: Her Şeyini Çöpe Atmana Gerek Yok!

We have some interesting news for you: You don’t need to put everything on trash!

Her şeyi çok hızlı yaşadığımız ve tükettiğimiz modern dünyamızda oldukça revaçta olan kavramlardan biri minimalizm. Hem bütçemize iyi gelecek hem de yaşam standardımızı arttıracak bu akımın aslında ne olduğu gerçekten büyük bir tartışma konusu. Nasıl ki herkesin bu konu hakkında bir fikri varmış gibi görünüyor. Peki, minimalizm boş beyaz odalarda yaşamak veya elde avuçta ne varsa atıp her gün aynı kıyafetleri giymek anlamına mı geliyor? Tabii ki hayır! Hadi gelin, minimalizme daha yakından bakalım:

In the modern era where we live and consume so fast, there is a rising term: minimalism. It is a matter of great debate what this trend is, which both benefit our budget and increase our living standards. However,  it seems like everyone has an idea about it. So, does minimalism mean living in empty white rooms or throwing whatever is in your hand and wearing the same clothes every day? Of course not! Let’s take a closer look at minimalism:

 1. ‘‘Az çoktur.’’

Minimalizmin temel ilkesi olan bu cümle, göründüğünden çok daha fazla anlam barındırıyor. Aslında kültürümüzde de bu kavrama oldukça yakınız. Büyüklerimiz hep bizlere satın aldığımız şeyleri pahalı olsa da bir tane alıp kaliteli olanından almamızı öğütlerler. Örneğin, sırf ucuz oldukları ve o an onları beğendiğin için üç tane bot almak yerine gerçekten işine yarayacak bir tane almak hem sağlığın için hem de bütçen için daha verimli olacaktır.

 1. ‘‘Less is more.’’

This sentence, which is the most fundamental and basic principle of minimalism, has more meanings than it seems. In fact, we are very close to this concept in our culture. Our elders always advise us to buy one of the high quality ones, even though they are expensive. For example, instead of buying three boots just because they’re cheap and you like them at the time, buying one that is really quaility will be more efficient for both your health and your budget.

 1. Kendini tanı. Minimalizm kendini tanımakla başlar.

O tonla para verip ikinci kez kullanmadığın rujun veya aslında sonradan pek de beğenmeyip köşeye attığın gömleğin var ya, onları neden satın almıştın? Kimse kullanmayacağı bir şey için tonla para harcamak istemez.  Eğer minimalist bir hayat seçeceksen öncelikle kendini tanımalı, aldığın kararları yalnızca kendi zevk ve ihtiyaçlarına uyacak şekilde yapmalısın. O koltuğu almadan önce onun gerçekten bir ihtiyaç olup olmadığını sorgulamalı, kendin için uygun olup olmadığını irdeledikten sonra satın almalısın. Bu sayede uzun vadede ihtiyacın olmayan ve işine yaramayan bir sürü eşyayla baş başa kalmazsın. Ayrıca bu madde farklı tarzda yüzlerce gereksiz kıyafete sahip olmanı engelleyecek ve kendi tarzını oluşturmana da yardımcı olacak! Dolup taşan dolabına saatlerce bakıp yine kıyafet bulamamaktansa ihtiyacın olan şeyi elini attığın gibi bulacaksın bu da hem zihinsel olarak rahatlamanı sağlayacak hem de sana vakit kazandıracak.

 1. Know yourself. Minimalism begins with self-recognition.

Why did you buy that lipstick that you didn’t use for the second time, or the shirt you throw in the corner and don’t even like it? Nobody wants to spend tons of money on something they won’t use. If you are going to choose a minimalist life, you must first recognize yourself and make your decisions only to suit your own tastes and needs. Before you buy that chair, you have to question whether it really is a need or not, after you have examined whether it is suitable for yourself, you should buy it. In this way, you don’t need a lot of things that don’t work for you in the long run. It will also prevent you from having hundreds of unnecessary clothes in different styles and will help you create your own style! You’ll have to look at your overflowing closet for hours and find what you need rather than find clothes again, as this will help you relax mentally and save you time.

 1. Minimalizm yalnızca objelerle sınırlı değildir.

Evet, kıyafetlerden ve mobilyalardan bahsettik ancak minimalizmin yalnızca bu materyallerle sınırlı olduğunu düşünmemelisiniz. Bir gün içinde telefonumuzdan yüzlerce bildirim alıyoruz ve bu sosyal ağlarda maruz kaldığımız içerikler belli oranda hem vaktimizi alıyor hem de beynimizi oldukça fazla dolduruyor. Odaklanmanız gereken işler varken Instagram’da gördüğünüz bir videoya aklınızın takılıp gitmemesi için de bu tip sosyal medya ortamlarını değerlendirmeli ve sizin için faydası zararından az olan sosyal medya ağlarından çekilmelisiniz. Aynı şekilde telefon rehberinizde 250 kişi olmasına rağmen yalnızca 15 tanesiyle gerçek bir iletişim halindeyseniz rehberinizi temizlemek de oldukça işe yarayacaktır. Whatsapp’ta bulunmaktan gerçekten keyif almadığınız gruplarda yer almayı sürdürmenin de gerçekten hiçbir anlamı yok.

 1. Minimalism is not limited to objects.

Yes, we talked about clothes and furniture, but you shouldn’t think that minimalism is limited to these materials. In one day, we receive hundreds of notifications from our phone and the content we are exposed to in these social networks takes a certain amount of time and fills our brains. When you have work to focus on, you should consider this type of social media and avoid withdrawing from social media networks that benefit less for you so that you don’t get caught up in a video you see on Instagram. Likewise, if you have 250 contacts in your phonebook, but you are in real contact with only 15 of them, cleaning your phonebook will also help. There’s really no point in continuing to be in groups where you don’t really enjoy being on Whatsapp.

4.    Azalarak eksik kalmak değil, sadeleşmektir.

Aynı rujun 5 farklı tonuna sahip olmaya gerçekten ihtiyacın var mı? Kedin için aldığın o çok tatlı kıyafetleri gerçekten severek aldın ancak kedin onunla birkaç saat geçirdikten sonra artık ilgisini çekmeyecek ve o evinin köşesindeki fazlalıklar yığınına eklenecek. İlk adım elbette satın aldığın eşyaları azaltmak, ikinci adım ise çoktan elinde bulunan ‘’fazlalıkları’’ azaltmak olmalı. Çok uzun süredir kullanmadığın ve ‘’belki bir gün kullanırım, dursun’’ diyerek bıraktığın eşyaları bir kenara ayırma vakti geldi. Bunun için minimalist insanların çok sık kullandığı bir teknik var. Elindeki eşyayı eğer son 3 ay içinde kullanmadıysan veya bu eşyanın varlığı hayatında bir şeyleri iyi anlamda değiştirmiyorsa bu eşyadan kurtulmalısın.

 1. It is not to remain incomplete, but to simplify.

Do you really need 5 different shades of the same lipstick? You really bought those sweet clothes you bought for your cat, but after spending a few hours with it, your cat won’t be interested in it anymore and he will be added to the pile of redundancy in the corner of his house. The first step is, of course, to reduce the items you buy, and the second step is to reduce the çok redundancy bulunan çok that you already have. It’s time to put aside the things you haven’t used for a long time. There is a technique that is used very often by minimalist people: If you haven’t used the item in the last 3 months or if the presence of this item doesn’t change things better in your life, you should get rid of it.

5.    Minimalizm tutumlu, cimri veya asosyal olmak değildir.

Minimalizm hakkındaki belki de en büyük yanılgılardan biri, minimalistlerin daha az şeye sahip olma uğruna cimriliğe varan derecede tutumlu oldukları düşüncesidir. İhtiyaç duymadıklarımıza para harcamayı bırakmak bütçemizde pozitif etki yaratsa da minimalizm bir para biriktirme yöntemi veya sadece tutumluların benimseyebileceği bir felsefe değildir. Hala arkadaşlarınla dışarı çıkmaya, kişisel bakımın için ihtiyaç duyduğun ürünleri satın almaya devam edebilirsin. Minimalistler hobileri, ihtiyaçları veya sosyal hayatları için ciddi miktarda para harcayabilirler.

 1. Minimalism is not to be frugal, stingy or asocial.

Perhaps one of the biggest misconceptions about minimalism is the idea that minimalists are as frugal as stingy for the sake of having less. Although quitting money to those we don’t need has a positive impact on our budget, minimalism is not a method of saving money or a philosophy that only those who can adopt it can adopt it. You can still go out with your friends and buy the products you need for personal care. Minimalists can spend a significant amount of money on their hobbies, needs or social lives.

 1. Minimalist olmak hobilerinizden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Gerçekten evinde çok yer kaplayan (heykel gibi) ve vaktinin hatrı sayılır bir kısmını bir ayırdığın bir hobin olabilir. Minimalist olmak demek bu hobinden vazgeçmen ve kendine minimalist hobiler bulman gerektiği anlamına gelmiyor. Hobine istediğin gibi devam edebilir, hatta minimal hayatın sana verdiği zaman ve bütçeyle hobine daha da fazla yoğunlaşabilirsin!

 1. Being a minimalist doesn’t mean you have to give up your hobbies.

It can really be a hobby that takes up a lot of space in your house (like a statue) and devotes a considerable amount of time. Being a minimalist doesn’t mean you have to give up this hobby and find yourself a minimalist hobby. You can continue your hobby as you wish, and even concentrate on your hobby even more with the time and budget of minimal life!

 1. Çöpe atma, geri dönüştür, bağışla.

Evet, dolabını, evini, telefonunu ihtiyaç duymadığın şeylerden arındırmaya karar verdin ancak buna nereden başlayacaksın? Öncelikle kitaplığını düzenleyerek başlayabilirsin. Kitaplıkları genelde defterlerimizi, ders notlarımızı, eski ajandalarımızı kitaplığımıza sıkıştırırız. Yarısı boş olan defterlerinin işine yaramayan dolu sayfalarını temizlemek, eskiden aldığın dersin notlarını bir kenara ayırmak ilk adım olabilir. İkinci adım ise kitaplığında kocaman yer kaplayan ve artık kullanmadığın ders kitaplarını ayırmak olmalı. Bu defterleri arkadaşlarına hediye edebilir veya çeşitli hayır kurumlarına bağışlayabilirsin. Aynı şekilde artık kapağını açmadığın kitaplarını da ikinci elden satabilir veya çeşitli hayır kuruluşlarına ve kütüphanelere bağışlayabilirsin. Artık hiç işine yaramayan kâğıt materyallerini geri dönüşüm kutusuna atmayı unutma!

 1. Don’t throw everything to trash bin, recycle, donate.

Yes, you’ve decided to clean your locker, your house, your phone from things you don’t need, but where do you start? You can start by editing your library first. The libraries are usually stuck in our books, lecture notes, old agendas. The first step might be to clean up the half-empty notebooks that do not work anymore, and to separate the notes of the course you used to take before. The second step is to separate the textbooks that take up huge space in your library and you no longer use. You can give these books to friends or donate them to various charities. Likewise, you can sell books that you no longer cover or donate to various charities and libraries. Don’t forget to recycle any paper material that is no longer useful!

 1. İlgini çekmeyen, sana iyi gelmeyen her şeyden kurtul.

Mailine gelen onlarca gereksiz mail için neden değerli vaktini harcayasın veya önemli bir işin ortasındayken herhangi bir mağazanın telefonuna gönderdiği indirim mesajının dikkatini dağıtmasına neden izin veresin? Bu tarz mail ve mesajların listelerinden çıkmak sandığından çok daha fazla kafanı rahatlatacak. ‘‘Minimalist’’ belgeselinin yaratıcılarının önerdikleri bir başka yöntem ise ayın 1’inden başlayarak bir şeylerden kurtulmak. Ayın 1’inde bir eşyanızdan, ayın 2’sinde iki eşyanızdan, ayın son günü 30 eşyanızdan kurtulmanız gerekiyor ve böylece 1 ay içinde oldukça minimalist bir hayata kavuşabiliyorsunuz. Bu fikir sizi korkutmuş hatta saçma gelmiş olabilir ancak yukarıdaki maddeleri hatırlatmak istiyorum. Örneğin o gün fazladan bir tokanızdan kurtulabilir, ikinci gün artık çok az yazan kaleminizden kurtulabilir ve e-mail kutunuzu temizleyebilirsiniz.

 1. Get rid of everything that it is not good for you

Why spend a lot of valuable time on dozens of junk mail coming to your mail, or why let any store distract you when you’re in the middle of something important? Leaving these lists of emails and messages will make your mind more comfortable than you think. Yöntem Another method proposed by the creators of the documentary imal Minimalist ’mak is to get rid of something starting on the 1st of the month. You need to get rid of one item on the 1st, two items on the 2nd and 30 items on the last day of the month, so you can have a very minimalist life in a month. This idea may have frightened you or even seemed ridiculous, but I want to remind you of the above. For example, you can get rid of an extra buckle on that day, on the second day you can get rid of your little pen and clean your e-mail box.

 1. Tüm sorumlulukları sen almak zorunda değilsin.

Sosyal hayatta hepimizin önemli rolleri var: öğrenci, bir çalışan, kardeş, sevgili… Bu ilişkilere sahip olmak elbette ki en doğal şey ancak bu tip ilişkilerde her şeyin üstesinden sen kalkmak zorunda değilsin. Dünyadaki en değerli olan şeyin kendin olduğunun farkına varmalısın ve sorumluluklarını kendini yıpratmayacak düzeyde almalısın. Seni hiç mutlu etmeyen bir işi zorlayarak bitirmek bazen yapmamaktan daha kötüdür.

 1. You do not have to take all the responsibilities.

We all have important roles in social life: student, employee, sibling, lover etc. It is, of course, the most natural thing to have these relationships, but you do not have to handle everything by yourself in such relationships. You must realize that you are the most valuable thing in the world and take your responsibilities at a level that does not wear out. Forcing yourself to do a job that does not make you happy is sometimes worse than not doing it at all.

 1. Midene girenler hakkında da minimalist olmayı unutma.

Size elbette kendinizi aç bırakmanızı söylemeyeceğim. Fast food kültürünün yarattığı bir alışkanlık olarak artık hepimiz yemek yerken sağlıklı olmayı ikinci plana atıyoruz. Kahvaltı etmemek, öğle yemeklerini hazır yemeklerle geçirivermek uzun vadede sağlığımıza gerçekten zarar veren alışkanlıklar. O çok güzel görünen şekerli ve şuruplu kahve yerine sade demlenmiş bir kahve içmek veya sabah kahvaltısını yağlı bir poğaça yerine bir domates ve salatalıkla geçirmek sandığından çok daha fazla şeyi değiştirecek.

 1. Don’t forget to be a minimalist about those enter your stomach.

Of course I won’t tell you to starve yourself. As a habit created by the fast food culture, we all take the second place to be healthy while eating. Not to have breakfast, to spend lunch with ready-made meals in the long term really hurt our health habits. It’s going to change a lot more than you think to drink plain brewed coffee instead of sweet and syrupy coffee that looks great, or to have breakfast with a tomato and cucumber instead of a greasy pastry.

Yaşadığımız bu hızlı tüketim çağında, bize dayatılan “daha çok” fikrine bir dur diyebildiğin, kendi ihtiyaçlarına kulak verip seni mutlu edenlere odaklanabildiğin için kendinle gurur duymalısın. Unutma, sadeleşmek özgürleşmektir!

Tüm yeni yıl dileklerinizin gerçek olması dileğiyle!

In this age of rapid consumption, you should be proud of yourself for being able to stop the idea of ‘’more’’ imposed on us Remember, simplification is emancipation!

Wishing all your New Year wishes to come true!

Yazar / Writer : Helin Özdemir

Editör / Editor : Görkay Düzgün

Çevirmen / Translator: Helin Özdemir

Grafik Tasarımcı / Graphic Designer: Saray Edanur Erdoğan

Kaynak:

https://onedio.com/haber/minimalizmi-hayat-felsefesi-olarak-belirlemeniz-icin-atmaniz-gereken-21-adim-538830