Irregular Personalities

.

“Bir amaca bağlanmayan ruh, yolunu kaybeder; çünkü, her yerde olmak hiçbir yerde olmamaktır.” sözü ile tanıdığımız Montaigne, bizlere ruhlarımızın derin ve kişilikli yapılar olduğunu hatırlatmıştır. Benliğimize açılan en önemli kapılardan biridir ruhumuz. Onu kendi özgünlüğüyle tanımak ve ona göre filizlendirmek bizim görevimizdir. Kendimizi keşfetme yolunda attığımız her adım ile ruhumuzun sınırlarını kaldırıp ufkumuzu açıyoruz. Hayal gücümüz ile ruhumuzu güzelleştiriyor, şekillendiriyoruz. Bu şekillenmeler kişiden kişiye göre değişecektir. Kimisi hayal kurmayı sevmez bile; ben ise hayal dünyamda yaşayan biriyimdir. “Ben dünyadan ziyade kafamın içinde yaşayan biriyim.” diyen Sabahattin Ali de bu durumun destekçilerinden görünüyor. Bu şekilde ruhumuzu öne sürerek, onu yaşatarak asıl benliğimize kavuşabiliyoruz. Üzerine koya koya yarattığımız bu benliğimiz ise bize kim olduğumuzu söylüyor.

Montaigne, that we know from his words “The soul which has no fixed purpose in life is lost; to be everywhere, is to be nowhere.”, reminded us that our souls are deep and characteristic. The soul is one of the most significant doors that open up to our personality. Our responsibility is to know it with its own uniqueness and to nurture it. With every step towards the way of discovering ourselves, we are breaking the boundaries of our soul and broadening our horizon. We are forming and flourishing our soul with our imagination. Those forms will depend on person to person. Some people do not even like dreaming, however, I live in my own dream world. Sabahattin Ali also seems like one of the supporters of this situation saying that “I live in my own head, rather than the Earth.” Putting forward our soul like that and cherishing it is the way how we can reunite with our personality. The personality that we create by accumulating reveals who we are.

.

Etrafımızdaki insanlar bizi nasıl tanımlar? Hangi kelimelere, sıfatlara sığdırırlar özgün benliklerimizi? Hoşlarına giden bir özelliğimiz varsa bu; kendileriyle benzeştiği için midir yoksa benzeşmek istedikleri için midir? Belki de hayatlarında olmasını istedikleri bir özelliktir. Hangi benliğin ne arayışı içinde olduğunu net olarak tanımlamak mümkün değildir bana kalırsa. Kesin olan bir şey varsa o da beraber vakit geçirmekten keyif alan insanların bu hayatta benzer şeyler aradığıdır. Herkesin yolu farklı olmakla beraber yollar hep kesişiyor. Bu kesişmeler canlanmalara, benliklerin uyanmasına ve ruhların birbirini dürtmesine yol açıyor. İyi ki paylaşmak diye bir eylem var. Paylaşımlarımız sayesinde ancak genişletebiliyoruz ruhumuzu. Bu genişlemeler kendimizi daha çok tanımamıza ve kendimizi keşfetmemize sebep oluyor. Neler paylaştığımız, kimlerle paylaştığımız bizleri tanımlamak için dikkat edilebilecek keşifler. Bu keşifler bazen farketmesek bile bizleri adım adım en iyi versiyonumuza taşıyor. Aslında ruhumuzu tanıyarak kendimizi nasıl memnun edebileceğimizin farkında olsak keşke. Elbette hayatta deneme yanılma yolu ile ortaya çıkaracağız zevklerimizi. Zaman geçirdikçe biriken kazanımlarımız olacak. Bu kazanımlar ruhumuzu, benliğimizi şekillendirmemize sebep olan çevremizi ve yaşam şeklimizi oluşturacak etkenlere dönüşecekler zamanla.

How would people describe us? In which adjectives can they fit our unique personalities? If we have a feature that they like about us, is it because it is similar to their features or they want to be similar? Maybe it is something they want in their lives. For me, it is not possible to define which personality is looking for what. There is one thing clear that people who enjoy each other’s company are looking for the same thing in their lives. Everybody has different roads yet these roads are crossing. Those intersections cause revivals, the awakening of personalities and souls poking each other. It is good that we have “sharing”. It is the only way to widen our souls. These expansions help us to know and discover ourselves more. What we share and with whom we are sharing are two of the discoveries we can pay attention to in order to define ourselves. These discoveries carry us to our best versions step by step, even when we are not aware of it. Actually, I wish we knew how to please ourselves by discovering our souls. Of course, we will find out our desires by trial and error method. There will be achievements of experiences. These achievements will turn into factors that create our environment and lifestyle and they will help up to form our personality and soul.

.

Kendimizi geliştirmek adına attığımız her adım eninde sonunda bizlere geri dönecektir. Bu geri dönüş sürecinde ise bizler kendimizi tanıyacağız. Kendimize yaptığımız yatırımlar gibi düşünmek doğru olacaktır. Şu anki arkadaşlıklarımız, okuduğumuz kitaplar, izlediğimiz filmler ve diziler, gezdiğimiz sergiler; bunların hepsi kendimize yatırım. Ruhlarımızı saran, bizlerin gözünü açan, bir an bile olsa düşünmemizi, sorgulamamızı sağlayan durumların içine sokarak ruhumuzu şekillendireceğiz. Bu yatırımlar ile ruhumuza uygun seçimler yaparak farkında olmadan iç huzurumuza da katkıda bulunmuş olacağız. Bu doğru seçimler ile uğraşlarımız karşısında verimimiz artacak ve yaptığımız işlerden elde ettiğimiz sonuçlar bizleri çok daha fazlasıyla memnun edecektir. Kendimizi tanıyarak hareket ettiğimiz zaman ise zaten ruhumuz için en iyisinin ne olduğunu anlayacağız. Kendimizi herhangi bir kalıba sığdırmak zorunda hissetmeden, kendi yolumuzu çizmenin verdiği cesaret ve özgüven ile kendi amacımızı kendimiz bulacağız. Eminim ki herkes kendi amacıyla gurur duyacaktır.

We will eventually benefit from every step we take in order to develop ourselves. During this process, we will get to know ourselves. We can think of them as investments. Our friendships, the book we read, the movies/series we watch, the exhibitions we go; these all are investments. We will form our souls by getting into situations that will embrace our souls, undeceive us, provide us with the possibility to think and question. With the help of these investments, we will make the right choices and as a result, we will contribute our inner peace without being aware. As a result of these choices, our efficiency will improve and the outcomes will satisfy us more. If we know ourselves truly we will be able to understand what is better for our soul. We will find our purpose of life with the courage and confidence of drawing our own way, without having to fit ourselves into a mold. I am sure that everyone will be proud of their purpose.

.

Editör/Editor: Şule Kipel

Çevirmen/Translator: Simay Aybüke Larçin

Grafiker/Graphic Designer: Saray Edanur Erdoğan

Saray Edanur Erdoğan tarafından fotoğraflandı/Photographed by Saray Edanur Erdoğan