1. Belgesel Dizi – Our Planet

Netflix ve WWF işbirliğiyle bu ay yayına giren belgesel dizi Our Planet, her bölümde dünyamızın farklı bir bölgesinin derinlerine iniyor. Büyüleyici görüntülerin kalitesi ise gerçekten inanılmaz. Bu sayede normalde asla göremeyeceğiniz yakınlıkta canlılarla tanışıp hayatlarına misafir olabilirsiniz. Kutuplardan derin denizlere, çöllerden yağmur ormanlarına kadar dünyamızı gözler önüne sererken bir yandan da sürdürülebilir tavsiyelerde bulunan ve sorunlara dikkat çeken bir belgesel olmasıyla gerçekten izlemeye değer bir belgesel dizisi. Ayrıca, bu büyüleyici görüntülerin nasıl çekildiğini merak edenler için yine Netflix’te bulabileceğiniz Our Planet: Behind the Scenes belgeselini öneriyorum.

Documentary Series – Our Planet

The documentary series Our Planet, which is broadcasted this month in cooperation with Netflix and WWF, goes deep into a different region of our world in each episode. The quality of fascinating images is truly incredible. In this way, you can meet the creatures in the proximity you will never see and be a guest in their lives. It is a documentary series that is worth watching as it is a documentary that offers sustainable advice and draws attention to problems while revealing our world from poles to deep seas, deserts and rain forests. Also, for those who are wondering how these fascinating images were shot, I recommend the documentary Our Planet: Behind the Scenes, which be also find on Netflix.

Our Planet 1. Sezon Tüm Bölümler (WEBRip 720p - 1080p) Türkçe ...

2. YouTube Kanalı – The Art Assignment 

The Art Assignment - Complexly

Sanat tarihi, sanat felsefesi, çağdaş sanat, ünlü eserlerin incelenmesi gibi pek çok farklı alanda video içerikler üreten YouTube kanalının, sanata ilginiz ne ölçüde olursa olsun ilginizi çekeceğini düşünüyoruz! Ayrıca zaman zaman günümüz sanatçılarını ağırlayan kanaldan fark etmeden birçok şey öğreneceksiniz. Web sitelerine ve YouTube kanalların bu linklerden ulaşılabilir:

http://www.theartassignment.com

https://www.youtube.com/user/theartassignment/videos

YouTube Channel – The Art Assignment

YouTube channel, which produces video content in many different areas such as art history, philosophy of art, contemporary art, and the study of famous art works, will attract your attention no matter what your interest in art! You will  learn many things in a fun way. From time to time, channel-hosts today’s artists and discussions. The websites and YouTube channels can be accessed from these links:

http://www.theartassignment.co

https://www.youtube.com/user/theartassignment/videos

3. Video Oyunu – Life is Strange 

2015 yılında piyasaya sürüldükten sonra büyük kitlelerce beğenilen oyun Life is Strange, ana karakter Max’in üniversitede dersteyken ilginç bir yeteneği keşfetmesiyle başlıyor. Bu doğaüstü yeteneğini keşfetmesinin ardından hayatı tam anlamıyla değişen Max’in hayatına konuk oluyoruz. Tamamiyle seçimlerden oluşan bu hikaye bazlı oyunda Max’le özdeşleşmemek mümkün değil. Oyunda ilerledikçe Max’in hayatına dair her şey bizim hayatımız haline geliyor. Onunla özlem duyuyor, onunla mutlu oluyoruz. Hayatın gerçekten tuhaf olduğu ve hepimizin evlerimizde kaldığı şu günlerde yeni bir dünyaya konuk olmak isteyen herkesi Life is Strange oynamaya davet ediyorum.

Video Game – Life is Strange

After being released in 2015, the game massively acclaimed. Life is Strange begins with the main character Max’s discovery of her super power while in class. After discovering this supernatural talent, we are visiting the life of Max, whose life has changed from top to bottom. It is impossible not to identify and relate yoursoulf with Max in this story-based game, which consists entirely of choices. As the game progresses, everything about Max’s life becomes our life. We long for her, we are happy with her. I recommend everyone who wants to be a guest of a new world to play Life is Strange in these days when life is really strange when we all stay in our homes.

Life is Strange Film Oluyor ! | Fantazya

4.  Sanatçı – Lara Di Lara 

123 grubu ile hayatımızı giren, 2014 yılında da solo projesi Lara di Lara ile müziğine devam eden müzisyen ve söz yazarı Dilara Sakpınar, Türkiye’deki alternatif müzik dünyasının önemli isimlerinden biri. Şarkılarında ve sanatında kesinlikle sıradan olmayan bir çizgide ilerleyen Lara Di Lara’ya kesinlikle bir şans vermeniz gerektiğin düşünüyorum.

Artist – Lara Di Lara

She entered music industry with 123 group, and then as a solo project in 2014, with the name of Lara di Lara. As a going musician and songwriter, she is one of the important names in the world of alternative music in Turkey. I think you should definitely give a chance to Lara Di Lara, who goes on a line that is absolutely extraordinary in her songs and art.

5. Kitap – Körlük, Jose Saramago

Nobel Ödüllü yazar Jose Saramago’nun en güçlü romanlarından biri. Adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir kentinde, arabasının direksiyonunda trafik ışığının yeşile dönmesini bekleyen bir adam ansızın kör olmasıyla başlayan roman,  bu körlük salgınının açıklanamayan bir şekilde tüm ülkeye yayılır. Bütün bu karmaşa içinde ne yönetim kalır ülkede, ne de düzen. Bütün ülke  karantinaya alınır. Hayal bile edilemeyecek bir kaos, pislik, açlık ve zorbalık hüküm sürmektedir artık. Yaşam durmuştur, insanların tek çabası hayatta kalmaktır ancak insanlar tüm iyiliklerini kaybedip birbirlerine akla gelmeyecek kötülükler yapmaya başlarlar.

Şu anda dünyamızın içinde bulunduğu durumu anlamak için kesinlikle okunması gereken bir kitap.

Book – Blindness, Jose Saramago

One of the most powerful novels by Nobel Prize-winning author Jose Saramago. Starting with a blind man suddenly blinded to the entire country. This utopic novel, in an unknown city of an unknown country, This blindness becomes a pandemic and neither management remains in the country nor the order in all this confusion. The whole country is quarantined. Chaos, scum, hunger and bullying that cannot be imagined prevail. Life has stopped, the only effort of people is to survive, but people lose all their goodness and start doing unbelievable evils.

It is a book that must be read to understand the current state of our world.

Derleyen / Writer : Helin Özdemir

Editör / Editor : Görkay Düzgün

Çeviri / Translation : Helin Özdemir