Interior Architecture and Environmental Design: Why Bilkent University?

.

Yoğun, yorucu ve bir o kadar da stresli bir dönemin ardından belki hedeflediğin belki de hedeflerinin altında kalan bir puan ile karşı karşıyasın. Herkes gibi sen de aklındaki bir ton soru ile ne yapmalıyım kaygısı güdüyorsun, ki bu süreçte bunun çok normal olduğunu da belirtmek isterim. Önemsiyorsun ve bu da hayallerin ve hedeflerin için ne kadar uğraştığını gösteriyor. Bu kısmı, çok fazla uzatmadan, yazıyı üç bölüme ayırıp hem kendi tercih sürecimi hem de şuan öğrencisi olduğum Bilkent Üniversitesini neden tercih ettiğimi, iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümünü ve genel anlamda verilen eğitimin neleri vaat ettiğini sizlerle paylaşmak istiyorum.

.

Bölüm 1: Tekrardan?

İlk cümlemde de belirttiğim gibi şuan hedeflerinin altında kalan bir puanın olabilir. Her ne kadar sıkıntılı bir süreç olarak görsen de eğer elde ettiğin puan seni tatmin etmeyecek ise tekrardan denemeni tavsiye ederim. Aynı durumla karşılaştığımda benim tercihim de daha iyi bir sonuç elde etmek adına sınava tekrardan hazırlanmaktı. İtiraf etmeliyim ki kolay bir süreç değil fakat şuan düşündüğümde bu süreç sırasında karşılaştığım sıkıntılara fazlasıyla değdiği kanaatindeyim.

Halihazırda bir tecrübe edindiğin için, bir bakıma avantaja çevirme olarak da düşünebilirsin, daha sistemli bir şekilde çalışmak da senin elinde. Yaptığın hatalara tekrar düşmemek, zaman yönetimi gibi konulara da önem gösterirsen bu süreci daha rahat atlatacağına inanıyorum. Sonuç olarak eğer aklında belirli bir bölüm var ve bu bölüm dışındakiler senin ilgini çekmiyor ya da mutlu etmeyecek ise en mantıklı çözüm hedefine ulaşmak için tekrar hazırlanman.

.

Bölüm 2: Bilkent Üniversitesi

İstediğin bölüm belli ve puanın da bu bölüm için yeterli ise en sık karşılaşacağın ikilem “Hangi üniversiteyi seçmeliyim?” soru olacaktır. Eğer seçeneklerin arasında Ankara var ise Bilkent Üniversitesini biraz daha araştırmanı öneririm. Eğitim alanındaki başarısından bütün bölümlerdeki eğitim kadrosuna, kocaman ve bol çimenlikli bir kampüsten sosyal faaliyetlere kadar birçok alanda iddialı işlere imza atan bir üniversite olduğunu söyleyebilirim.

Bölüm fark etmeksizin yoğun bir eğitim sisteminin yanı sıra yüzde 90 devamsızlık hakkı, ki neredeyse her derse girmeniz anlamına geliyor, Bilkent Üniversitesinin eğitimi ne kadar ciddi ele aldığını kanıtlıyor. Eğer derslere katılmama ve rahat bir süreç geçirme fikri aklınızdaysa sizin için uygun bir seçim olmadığını bu noktada belirtmek isterim. Tempolu sınav haftaları, proje ve ödevlerin teslimleri, jüri hazırlıkları derken koca bir dönemi bitiriveriyorsunuz. Dolayısıyla sosyal faaliyetlere ne kadar ve nasıl zaman ayıracağınız ise tamamen size bırakılmış fakat okulun sosyal faaliyet anlamında birbirinden farklı seçenekler sunduğunu da söylemekte fayda var. GE250/251 olarak adlandırılan ve alınması zorunlu olan bu dersler aracılığıyla bu etkinlikleri ders programınıza bir noktada entegre etmiş oluyorsunuz. Bunun yanı sıra her alanı kapsayan çeşitli okul kulüpleri de mevcut. Doğu ve Merkez Kampüsünde konumlandırılan spor salonları da yogadan basketbola, yüzmeden okçuluğa birçok alanda kurs olanağı sağlıyor.

.

Etkinlikler:                                                                           Okul Kulüpleri:

Film/Dizi Gösterimleri,                                                        Bilkent Radyo

Şehir dışı Gezileri (İstanbul Bienali,                                   Kadın Çalışmaları Topluluğu

Kapadokya, Karadeniz, Eskişehir)                                     Tasarım ve Mimarlık Topluluğu

Şehir içi Gezileri (Anıtkabir)                                              Doğa Sporları Topluluğu 

Forum, Münazara, Panel                                                    Çay Kulübü

Mayıs Festivali                                                                     devamı.

.

Bölüm 3: Bilkent Üniversitesi – İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

Hedefindeki bölüm İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı ise Bilkent Üniversitesi tercihlerin arasında mutlaka olması gereken bir okul. İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımını bölüm bazında zor ve meşakkatli olarak değerlendirebilirim fakat tasarıma yönelik bir ilginiz/tutkunuz var ise bir o kadar da zevkli bir bölüm. Kişinin tasarlama, gözlemleme yeteneği ve yaratıcılığı ile orantılı şekilde ilerleyen bu bölüm, sizi etrafınızdaki mekanları sık sık sorgulamanızı, daha öncesinde fark etmediğiniz detayları görmenizi sağlıyor.

Bu bölümü tercih etmek için, yukarıdakiler dışında, herhangi bir ön koşul gerekmiyor. Çizim yeteneğiniz ya da Photoshop, AutoCad, SketchUp gibi program bilginiz var ise bunlar tabii bir noktada işinizi kolaylaştırıyor fakat bu bilgileri zorunlu dersler kapsamında alacağınız için eksik olduğunuz bir konu aslında olmayacaktır. Öğretim kadrosunda ise birbirinden değerli ve birçok alanda adını duyurmuş hocalarımız, sahip oldukları tecrübeleri öğrencilere aktarma konusunda gerçekten başarılılar. Edineceğiniz bilgiler sadece projeler için değil profesyonel kariyer için de altın değerinde.

Ders programında çoğunlukla tasarım ağırlıklı dersler ve bunun yanı sıra sözel dersler bulunmaktadır. İlk yıl görülen tasarıma giriş, çizim ve sanat tarihi ağırlıklı derslerden sonra mimarlık tarihi ve iç mekan tasarımı dersleri ile iç mimarlık bölümü resmi olarak başlamaktadır. Sunulan dersler kapsamında tasarımın farklı branşlarını da, ışık tasarımı, sahne tasarımı ve mobilya tasarımı gibi, öğrenmiş oluyorsunuz.

Tasarım dersleri ise genelde iki ya da 3 hafta süren bir hazırlık projesi ile başlar. Bu proje, öğrencileri dönem içerisinde verilecek olan asıl projeye hazırlama amacı güder. Bu aşamada öğrenilen bilgiler ve gerçekleşen seminerler yardımıyla asıl projeye başlanır. Dönem sonunda gerçekleşecek olan final jürisine kadar süren bu süreçte, her ders hocalardan kritik alınır ve ön-jüri olarak adlandırılan, hem tasarımı hem de proje sunumunu geliştirmeyi hedefleyen, jüriler de yapılır. İlk yıllarda soyut projelerle başlanılsa da ikinci yıldan itibaren jüriler için iç mekan maketleri hazırlamanız beklenir. Proje kapsamında verilen plan ve kesit çizimleri yardımıyla hazırladığınız maketler final jürisinde notlandırılırken el işçiliği de değerlendirilen etkenlerden biridir. Jüriler dışında araştırma ödevleri, vizeler de dönem içerisinde gerçekleştirilir ve ders ortalamasına etki eder.

Bunların dışında bölümün Erasmus, Polonya ve Hollanda, imkanı da mevcut fakat sayı olarak sadece iki ya da 3 öğrenci bu imkandan yararlanabiliyor. Bilkent Üniversitesi aynı zamanda en iyi ortalamaları yapan ilk 3 öğrenciye, her bölüm için geçerli, Üstün Başarı Bursu olanağı da sağlıyor.

Özetlemek gerekirse iç mimarlık bölümü fazlasıyla emek ve azim isteyen bir bölüm. Her ne kadar yoğun ve uykusuz geçen haftalardan şikayet etsek de sonrasında ortaya çıkardığımız proje ile gurur duyduğumuz o an bizlere tüm o sıkıntılı zamanları unutturuyor. Hedefin İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı Bölümü ise Bilkent Üniversitesini gönül rahatlığı ile tercih edebilirsin.

.

Yardımcı olabilecek diğer yazılarımız:

IAED 30.Yıl

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Sergisi Öğrenci Röportajları

How to: Survive in Bilkent