Sanatçı – Refik Anadol

Günümüzde sanat ve multimedya iç içe bir bütün oluşturuyor. Sanatçılar ses, görüntü, sanal gerçeklik, yapay zeka gibi ögeleri iç içe kullanarak yeni medya sanatı ve entalasyonlar ile sanatlarını dışa vuruyorlar. Refik Anadol da bu yeni nesil sanatçılardan biri. Yapay zeka kullanarak yarattığı soyut sanatını ortaya koyuyor. Bilgi Üniversitesi’nde aldığı İletişim Tasarım lisans eğitimi ve sonrasında Amerika’da aldığı görsel sanatlar yüksek lisans eğitimi ardından yeni medya sanatı üzerine kendi stüdyosunu kurmuş ve kendi tanımıyla olabilecek her çeşit veriyi alıp işleyerek görsel materyallere dönüştürerek bilim ve sanat arasında bir harmoni yaratıyor. Veri tabloları, veri heykelleri ve ışık projeksiyonları ve insan beyninin motor ve eylemlerinin sanatsal biçimlerde yorumlanmasına yardımcı olan teknolojik gelişmeler sayesinde bir araya getiriyor.  Anadol, birim zamanda sinir dalgalarındaki değişimleri ölçerek beynin nasıl çalıştığına dair net kanıtlar sunan EEG makinesi sayesinde bilişsel kontrolün sinirsel mekanizmaları hakkında veri topluyor. Bu çok boyutlu görsellerin özgün algoritmalarının yapı taşlarını da makine zekası yardımıyla elde edilen bu veri kümeleri oluşturuyor.

Walt Disney, Nike,  Los Angeles Filarmoni Orkestrası gibi dünyaca ünlü organizasyonlar için işler yapan sanatçı, özellikle ABD’de hatırı sayılır bir hayran ve takipçi kitlesine sahip.

Daha ayrıntılı bilgi ve işlerine göz atmak için: http://refikanadol.com/

Artist – Refik Anadol

In today’s world, art and multimedia make up and create a whole. The artists express their art with new media art and installations by using  sound, image, virtual reality, and artificial intelligence. Refik Anadol is one of these new generation artists. It reveals the abstract art he created using artificial intelligence. After graduating from Communication Design at Bilgi University and after graduating from the visual arts graduate program in America, he founded his own studio on new media art and creates a harmony between science and art by collecting and processing all kinds of data with his own definition. It combines data tables, data sculptures and light projections, and technological advances that help interpret the motor and actions of the human brain in artistic ways. Anadol collects data on the neural mechanisms of cognitive control, thanks to the EEG machine, which provides clear evidence of how the brain works by measuring changes in nerve waves per unit time. These data sets obtained with the help of machine intelligence are the building blocks of the original algorithms of these multi-dimensional visuals.

Performing works for world-famous organizations such as Walt Disney, Nike, Los Angeles Philharmonic Orchestra, the artist has a considerable fan and follower audience, especially in the USA.

https://www.youtube.com/watch?v=pumvvsoilpm#action=shar to

For more detailed information and to browse his works: http://refikanadol.com/

Refik Anadol, Melting Memories | Yeni medya sanatı, Sanat, Resim

Tasarım Konulu Belgesel Dizi – Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı

Netflix yapımı olan belgesel dizi, iki sezondan oluşuyor ve her bölümünde tasarımın ayrı bir dalı hakkında bilgi veriyor.  Her bölümde o tasarım dalından başarılı bir sanatçıyı ağırlayan ilham verici bir belgesel dizi, tasarımı sahne tasarımından oyuncak tasarımına, kostüm tasarımından fotoğrafçılığa kadar geniş bir perspektifte inceliyor. Sizin tasarım alanınız olmasa bile bu bölümlerin size ilham vereceğinden ve bakış açınızı genişleteceğinden eminiz.

Özellikle tasarımla uğraşan, okuyan, hayatının bir noktasına tasarımı yerleştirmiş kişilerin mutlaka izlemesi gereken bir belgesel.

Documentary Series on Design – Abstract : The Art of Design

The documentary series, produced by Netflix, consists of two seasons and gives information about a separate branch of design in each episode. An inspiring documentary series that welcomes a successful artist from that design branch in each episode, examines the design from a wide perspective, from stage design to toy design, costume design to photography. We are confident that even if it is not your design space, these sections will inspire you and broaden your perspective.

It is a documentary that must be watched especially by people who are  who have placed design at some point in their life.

Abstract: The Art of Design – Ege Girişimcilik Topluluğu

Online Müze Deneyimi – Solomon Guggenheim Müzesi

New York’ta bulunan ve modern sanat yapıtlarından oluşan bir koleksiyonun sergilendiği müze, COVID-19 salgınıyla beraber ücretsiz online ziyaretçiye açıldı. 625’den fazla sanatçının 1.700’den fazla sanat eserine sahip olan Collection Online, Guggenheim’ın yaklaşık 8.000 sanat eserinin kalıcı koleksiyonundan seçilen sanat eserlerinin aranabilir bir veritabanını sunuyor. Seçim, Solomon R. Guggenheim Vakfı’nın 19. yüzyılın sonlarından günümüze kadar olan geniş çaplı varlıklarının genişliğini, çeşitliliğini ve tenorunu yansıtıyor. Solomon Online, New York Solomon R. Guggenheim Müzesi’nin önemli özelliklerine ek olarak Peggy Guggenheim Koleksiyonu, Venedik ve Guggenheim Bilbao Müzesi’nin eserlerini de içeriyor.

Hepimizin evde kaldığı ve kültür-sanattan uzak kaldığı şu günlerde internetin nimetlerinden yararlanarak bu müzeye konuk olabilirsiniz.

Müze koleksiyonuna https://www.guggenheim.org/collection-online adresinden ulaşılabilir.

Online Museum – Solomon Guggenheim Museum

The museum in New York, where a collection of modern art works is on display, was opened to the online visitor with the COVID-19 outbreak. With more than 1,700 works of art by more than 625 artists, Collection Online offers a searchable database of works selected from Guggenheim’s permanent collection of about 8,000 works of art. The selection reflects the breadth, diversity, and tenor of the Solomon R. Guggenheim Foundation’s wide-ranging assets from the late 19th century to the present day. In addition to the key features of the Solomon R. Guggenheim Museum in New York, Solomon Online includes the works of the Peggy Guggenheim Collection, Venice and the Guggenheim Bilbao Museum.

You can be a guest of this museum by using the blessings of the internet these days when we all stay at home and away from culture and arts.

The museum collection is available at https://www.guggenheim.org/collection-online.

Solomon R. Guggenheim Müzesi Altmış Yaşında - Arkitera

Animasyon Dizisi – Midnight Gospel

Midnight Gospel, Adventure Time’ın da yaratıcısı olan Pendleton Ward ve komedyen Duncan Trussell tarafından oluşturulan bir yetişkin animasyon dizisidir. 2020 Nisan ayında ilk sezonun yayınlanması ardından çok hızlı bir şekilde çok büyük bir hayran kitlesine sahip olan animasyonun renk kullanımı oldukça etkileyici.

“Kromatik Şerit” olarak bilinen bir boyutta yer alan Clancy adlı bir uzay aracı yasaklı çoklu evren simülatörüne sahiptir. Bu sayede, uzay sakinleri için bazı sakinleriyle röportaj yapmak üzere kendi kıyametlerine sahip olmak üzere dünyalar arasında dolaşmaktadır. Dizide ayrıca seslendirmen olarak Phil Hendrie, Stephen Root, Drew Pinsky, Trudy Goodman gibi özel konuklar da yer alıyor.

Yaratıcılığa ve hayal gücüne oldukça fazla ihtiyacımız olan şu günlerde kesinlikle izlenmesi gereken bir animasyon dizisi.

Animation Series – Midnight Gospel

Midnight Gospel is an adult animated series created by Pendleton Ward, who is also the creator of Adventure Time, and comedian Duncan Trussell. The color use of the animation, which has a huge fan base very quickly after the first season was released in April 2020, is quite impressive.

Located in a dimension known as “Chromatic Ribbon”, a spacecraft called Clancy has a banned multi-universe simulator. In this way, it travels between the worlds for space residents to have their own apocalypse to interview some residents. The drama also includes special guests such as Phil Hendrie, Stephen Root, Drew Pinsky, and Trudy Goodman.

An animation series that we definitely need to watch these days when we need creativity and imagination a lot.

The Midnight Gospel trailer deserves an animated surreal amen ...

Dizi – Grace and Frankie

Grace ve Frankie, hayatımızda pozitifliğe ve gülmeye oldukça ihtiyacımız olan şu günlerde izlemek için harika bir dizi. 90’ların ünlü dizisi Friends‘in yapımcıları tarafından yaratılan dizi,  Grace ve Frankie’nin kocalarıyla olan 40 yılı aşkın evliliklerinden sonra eşcinsel olduklarını fark edip birbirleri ile evlenmeye karar vermesiyle başlıyor. 70’li yaşlarına dayanan Grace ve Frankie bu durumu birbirlerinden güç alarak atlatmaya çalışır ancak bir sorun vardır; bu iki karakter birbirlerine tamamen zıttır! Disiplinli, iş kolik, duygularından bahsetmekten nefret eden Grace ve kendisini sorumsuz, başına buyruk, her zaman neşeli ve en önemlisi eski bir hippi olan Frankie ile aynı evde bulur. Bu dizide, kocalarından ayrılmış 70’li yaşlarında iki kadının hayata tutunma, üretme, var olma, birey olma çabalarına tanık oluyoruz.

Dizinin konusunu okuduğumuzda açıkçası pek ilgi çeken bir senaryoyla karşılaşmıyor gibiyiz ama lütfen bu ilk izlenime çok güvenmeyin. Yaşlıların hayatı ne kadar eğlenceli olabilir gibi bir yanılgıya lütfen düşmeyin. Pek çok eleştirmen bu diziyi 21. yüzyılın en komik dizisi olarak nitelendiriyor ve ayrıca dizinin pek çok Emmy Ödülü de bulunmakta. Bu dizinin yaşlılar hakkındaki ön yargılarınızı yıkacağından ve hayata farklı bakmanızı sağlayacağından eminiz!

Eğer bu can sıkıcı karantina günlerini biraz olsun neşelendirmek, geleceğe ve ilerleyen yaşlara umutla bakmak istiyorsanız kesinlikle Grace ve Frankie’ye bir şans verin.

Series – Grace and Frankie

Grace and Frankie is a great drama to watch these days when we need a lot of positivity and laughter in our lives. The series, created by the producers of the famous 90s TV series Friends, begins when Grace and Frankie’s husbands realize that they are gay after more than 40 years of marriage with them and decided to marry each other. Grace and Frankie try to overcome this situation with power, but there is a problem; these two characters are completely opposite! Disciplined, business colic, hates talking about her feelings, and finds herself in the same house as Frankie, an irresponsible, self-conscious, always cheerful and most importantly a former hippie. In this series, we witness the efforts of two women in their 70s, separated from their husbands, to hold on to life, to produce, to exist, to become individuals.

When we read the subject of the series, we obviously do not seem to encounter a scenario that attracts a lot of attention, but please do not rely on this first impression. Please do not be fooled by how entertaining the elderly life can be. Many critics describe this series as the funniest series of the 21st century, and there are also many Emmy awards. We are sure that this series will break your prejudices about the elderly and make you look at life differently!

If you want to cheer these annoying quarantine days a bit and look forward to the future and the advancing ages, definitely give Grace and Frankie a chance.

Grace and Frankie': RuPaul Interviews Jane Fonda and Lily Tomlin ...

Editör / Editor: 

Çeviri / Translation: Helin Özdemir

Kaynak:

http://dijitalin50tonu.com/refik-anadol-ve-bilim-sanat-harmonisi/