Dizi – Anne with an E

Anne with an E, L.M. Montgomery’nin 1908’de yazdığı ‘Anne of Green Gables’ kitabının bir uyarlamasıdır. Dizinin konusu; 1890’da Kanada’da Marilla ve Matthew Cuthbert kardeşlerin artık yaşlandıkları için ev ve çiftlik işlerine yardımcı olması amacıyla bir çocuk evlatlık almak istemesiyle başlar. İlk bölümlerde biz erkek çocuk istemiştik diye Anne’i geri vermek isteseler de sonrasında bundan vazgeçerler ve Anne hem onların hem de tüm kasabanın en sevilen isimlerinden birisi haline gelir. Tüm kasaba birbirine kenetlenmiş bir aile olur. Pek çok izleyicinin de sevgisini kazanmayı başaran bu senaryonun bizleri de çok etkilediğini söylemeden geçemeyeceğim. Özellikle Anne’nin pozitifliği, sürekli mutluluğu arayışı ve hayal gücü herkese ilham verebilir. Her yaş grubu tarafından izlenebilecek nadir Netflix içeriklerinden olan Anne, küçük yaş grupları için eğitici olabilecekken, yetişkinler için asla sıkıcı olmayacak hatta merakla yeni bölümünü izlemeyi beklediği dizilerden birisi olacaktır.

Ek olarak, bir dönem dizisi olduğunu düşünürsek kadın haklarına dikkat çeken noktaları da seveceğinize eminiz. Bizler bir Netflix bağımlısı olarak kesinlikle bu diziyi izlemenizi tavsiye ediyoruz.

TV Series – Anne with an E

‘Anne with an E’ is an adaptation of L.M. Montgomery’s book ‘Anne of Green Gables’ which she wrote in 1908. The topic of the series is; it starts in 1890, in Canada, when Marilla and Matthew Cuthbert siblings decide to adopt a child to get help for house and farm work due to their old age. Even if, in the beginning, they wanted to give Anne back because they wanted a boy, they give up the idea and Anne turns into one of the most favorite names in the family and in the town. The whole town turns into a bonded family. I cannot pass without saying that the scenario which gained lots of audience admiration also impressed us very much. Especially the positivity of Anne, her constant search for happiness and her imagination may inspire everyone. While Anne –as one of the rare Netflix contents that is suitable for all ages- can be instructive for younger age groups, it will also never be boring for adults, on the contrary, it will turn into series that they eagerly wait for the next episode. Additionally, when we about it as a period drama, we are sure that you may like the points that underline women’s rights. We the Netflix addicts genuinely recommend you watch this series.

Kitap – Umberto Arte ile Sanat

Türkiye’de nadir olarak yayınlanan kitap türlerinden biri olan sanat türündeki kitaplardan bazıları da Umberto Arte ile Sanat serisi. Şimdilik iki kitaptan oluşan bu seri, özen gösterilmesi, okunması ve sahip çıkılması gereken eserlerden sadece biri.

Sosyal medya paylaşımları ile dikkat çeken ve kendine has sadık bir hayran kitlesi oluşturan Umberto Arte, bu seride eserleri herkes tarafından bilinen sanatçıların bilinmeyen yönlerini, sanat akımlarının herkesçe anlaşılabilir hallerini, çoğunu bildiğimiz ünlü sanat eserlerinin görünmeyen taraflarını herkesin anlayacağı bir dilden anlatıyor.  Bir dostunuzla sanat üzerine sohbet edermiş gibi hissedeceğiniz bu kitaplar gerçek bir sanat okuyucusu rehberi.

Bir resim aslında neyi anlatır? Resim onu resmedenden neler taşır? Bir sanatçıya sanat eseri üretmenin manevi maliyeti nedir? Neden çok ünlü ressamlar kendi dönemlerinde resimlerini satamamıştır?

Ele aldığı her resimde ve her sanatçıda derinlemesine analizler yapan Arte size bu sorulara yanıt bulmanız için doğru yolu gösterecek ve kitabı okuduktan sonra da bir esere bakarken onu daha farklı açılardan görmenize olanak sağlayacaktır.

Book – Umberto Arte ile Sanat (Eng. Art with Umberto Arte)

The series Umberto Arte ile Sanat is an example of an art book series which is one of the rarest genres published in Turkey. This series, which has two books yet, is just one of the pieces that should be taken care of, read, and embraced. In this series, Umberto Arte, who takes attention with his social media posts and has his own loyal fans, explains the unknown properties of artists with well-known works, the understandable ways of art movements, popular artworks’ unseen parts in a way that is easy to understand for everyone. These books that will make you feel as if you are talking to a friend about art are the real art-reader guide. What does a painting actually tell? What do paintings carry from their artists? What is the moral cost of creating artwork for an artist? Why could very famous painters not sell their paintings in their times?

Arte who makes deep analyses for every painting and every artist he talks about will guide you for you to find the answers for those questions, and after reading the book, it will help you see the artworks from different perspectives.

Karantina Sürprizi Albüm – Taylor Swift / Folklore

Bu yaz hepimize olduğu gibi ünlü starların da planladıkları hiçbir şey istekleri gibi gerçekleşemedi. Taylor Swift’in 8. Stüdyo albümü olarak çıkan Folklore, 16 şarkıdan oluşan bir albüm ve sanatçının bu yaz gerçekleştirebildiği tek planı. Tüm şarkıları pandemi döneminde yazılan ve kaydedilen bu albüm, önceden haber verilmeksizin aniden yayınlandı ve popüler müzik listelerini adeta alt üst etti. Bizim favorimiz özellikle “Cardigan” şarkısı ve müzik videosu da yayınlanan bu şarkı albümün ilk teklisi. Hem şarkı sözleri hem de akustik ritimleriyle albümün en başarılı parçalarından. Klip için her türlü COVID-19 önlemi alınan bu şarkıda, yeşil ekran özelliği de sıkça kullanılmış. Ayrıca klip çekimleri için saç, makyaj ve kıyafet seçimini kendisi belirleyen Swift, sade ama dikkat çekici bir klip ortaya çıkarmış.

Özellikle pop türünü bu albümle bırakan Swift’in yeni albümü tamamen piyano, gitar ve akustik yollarla düzenlenmiş. Indie notalarına kaçan şarkıları ile özellikle yetişkin rock dinleyicilerine hitap edecek bu albümü hala dinlemediyseniz bir göz atmanızı öneriyor ve beğeneceğinize garanti sunuyoruz.

Albüm, yayınlandığı gün 100 milyonun üzerinde günlük dinlemeyle Swift’e tüm zamanların en çok dinlenen kadın sanatçısı unvanını kazandırırken, sadece Amerika’da 850 bin adet satılarak 2020’nin en çok satan albümü rekorunu da elde etmiş oldu. Ayrıca “Cardigan” ve “Folklore” hem Hot 100, hem de Billboard 200 listesinde aynı hafta bir numaraya yükselerek bir başka rekoru daha elde etmeyi başardı.

Surprise Album in Quarantine – Taylor Swift / Folklore

Just like all of us in this summer, nothing famous stars planned came true as they wanted. Taylor Swift’s 8th studio album Folklore has 16 songs and it is the only plan that she made come true this summer. This album, all of the songs written and recorded during the pandemic process, published without notice and turned the pop music lists upside down. Our favorite song is “Cardigan” which is the first single of the album with the music video. It is one of the most successful songs with its both lyrics and acoustical rhythms. For the music video in which all the COVID-19 measures are taken, the green screen method is highly used. Also, Swift who determined her own hairstyle, make-up, and costume created a striking music video.

Especially leaving pop music with this album, Swift arranged this album with piano, guitar, and acoustical ways. If you did not hear this album that is appealing to adult rock-lovers with its indie notes yet, we recommend you to have a look at and guarantee that you will like it.

The album earned Swift the title of the most listened female artist of all time with over 100 million daily streams on the day it was released, and also achieved the record for the bestselling album of 2020 by selling 850 thousand copies in America alone. In addition, “Cardigan” and “Folklore” managed another record, reaching number one on both the Hot 100 and Billboard 200 charts the same week.

Youtube Kanalı – Başak Gökalsın

Karantina zamanı pek çok kursun geçici süreliğine kapanmasının ardından internette hobilerimiz hakkında olan arayışlarımız arttı. Bu süreçte sanat kanallarına olan istek de hayli yüksek olmaya devam ediyor. Bizim ise sizin için henüz çok aboneye ulaşmamış fakat çok faydalı ve zevkli videoları olduğunu düşündüğümüz bir seramik kanalı önerimiz var. Başak Gökalsın’a aslında “Pot Seramik” ile daha önceden rastlamış olabilirsiniz. Kendi atölyesi olan Başak Hanım, seramik öğrenmek isteyenler için başlangıç seviyesinde videolar çekiyor ve bunları büyük bir özenle Youtube kanalında paylaşıyor. “Evde Kal Seramik Yap” gibi serileri olan bu kanalda temel seramik kavramlarını ve tekniklerini bir profesyonelden dinleyerek öğrenebilir ve kendiniz de gerekli malzemeleri alarak yapmaya başlayabilirsiniz. Bu aşamada bir kursa gitmeden seramik yapmanızın tek farkının, yüksek ısılı bir seramik pişirme fırını olacağını düşüyoruz. Fakat bu ihtiyacınızı da bir atölyeden kiralayarak giderebilir ve işlerinizi pişirtebilirsiniz. Ayrıca teknik açıdan da size birçok terim katacak Başak Hanım, bunları sizi sıkmadan ve takip etmesi kolay bir şekilde öğretiyor.

YouTube Channel – Başak Gökalsın

Our search for our hobbies on the internet has increased after most of the courses closed temporarily during the quarantine. In this process, the demand for art channels remains to be high. We have a recommendation of a ceramic channel that does not have lots of subscribers but, we think, has beneficial and entertaining videos. Actually, you may have encountered Başak Gökalsın before with “Pot Seramik”. Having her own ceramic atelier, Başak shoots videos for the beginners who want to learn ceramic and streams them on her YouTube channel. You can learn fundamental ceramic terminology and techniques from listening to a professional in this channel which has series such as “Evde Kal Seramik Yap (Eng. Stay at Home, Make Ceramics)” and you can start making yourself by buying necessary materials. We think that the only difference in making ceramics without taking a course is going to be a ceramic baking oven. However, you can provide it by renting it from an atelier. Besides, Başak, who will teach you lots of technical terms, teaches you in a way that is easy to follow and not boring you.

Kaynakça

https://en.wikipedia.org/wiki/Folklore_(Taylor_Swift_album)

Editor / Editor: Simay Aybüke Larçin

Çeviri / Translator: Simay Aybüke Larçin