The Illusion That Arises From The Wires

Odunpazarı’na gittiğinizde sizi ruhunuza dokunabilecek birçok müze karşılıyor. Tarihin, sanatın ve sanatçının büyüleyici dünyasıyla önünüze yeni kapılar açılıyor. Açılan kapılardan içeri girdiğinizde bu çekici dünyaya şahit oluyorsunuz. Seneler öncesine ait tarihi eserler, sanatçıların yıllarını vererek yaptığı emek dolu yapıtlar ve onların ardındaki hikâyeler… Tüm bunların arasında size en çok hitap edeni seçmekte zorlanıyorsunuz. Benim için, bu müzelerin arasında beni en çok etkileyen çağımıza daha çok ışık tuttuğunu düşündüğüm Odunpazarı Modern Müzesi oldu. Müzenin içinde zamanımızdaki sorulara, tarzlara ve bana hitap eden daha çok eser buldum. Çoğumuzun aklındaki sorunları ve soruları yansıtmaya çalışan çeşit çeşit tarz ve yapıtlarıyla çoğu çağımız insanın ilgisini çekeceğini düşündüğüm bir müze oldu. Siz de birçok esere ev sahipliği yapan müzenin içinde gezerken kendinizi benim gibi modern sanatın kucağında hissedebilirsiniz. Yapıtları incelerken hem sanatçıları keşfedebilir hem de kendinizden parçalar bulabilirsiniz. Benim kendime en yakın bulduğum ve dikkatimi en çok çeken yapıtlardan bazıları SeungMo Park’ın eserleri oldu. Müzede sanatçının Sanskritçe’de “yanılsama” anlamına gelen “Maya” isimli serisinin eserlerini görüyoruz.

When you go to the Odunpazarı, many museums that may touch your soul, welcome you. New doors are opening before you with the fascinating world of history, art and artist. When you walk through the doors that open, you’re witnessing this attractive world. Historical artifacts from years ago, labor-filled works of artists giving their years, and the stories behind them… You are having a hard time to choose  the one that appeals to you the most For me, among these museums, it was the Odunpazarı Modern Museum, which I think shines more light to our era that influenced me most. I found more artifacts inside the museum addressing to questions, styles and me in our time. With all kinds of styles and works that try to reflect the problems and questions most of us have, I think it can attract the our era’s people’s attention. You can feel yourself in the embrace of modern art, just like me, as you walk through the museum, which hosts many works. When examining works, you can discover artists and find pieces of yourself. Some of the works I found closest to myself and most attracted to my attention were the works of SeungMo Park. In the museum, we see the works of the artist’s series “Maya”, which means “illusion” in Sanskrit.

Güney Koreli bir sanatçı olan SeungMo Park, paslanmaz çelik telleri kullanarak sanatını gösteriyor. Yalnızca telleri bükerek yaptığı eserlerin etkileyici derinliği karşısında sanatçının da zihinde canlandırmak istediği soru olan gerçekliği sorguluyoruz. Gerçekliğin bir yanılsama olup olmadığı sorusunu vurgulatmak isteyen eserlerde soruyla sıkça karşılaşıyoruz. Sadece ana hatlarına bakarak tanımladıklarımızı gerçek ve doğru sayabilir miyiz? Gerçekle sahtenin birbirine iyice karıştığı bu dünyada, doğru ve yanlışı da ayırt etmek zorlaşırken bu sorunun neden sanatçının eserlerinde büyük bir yer kapladığını anlayabiliriz. Eserleri görünenin arkasındaki gerçeği aratan sanatçı, sorduğumuz soruları da derinden inceleyerek bir cevap bulmamıza veya daha derin sorular sormamıza olanak sağlıyor. İki türlü de yeni ufuklara yelken açarak bulunduğumuz noktadan daha ileriye bakmamıza yol açıyor. Fotoğrafları teller kullanarak yeniden yaratırken bize gerçeğin nerde olduğunu sorgulatıyor. Sanatçı, oldukça basit görünen malzemenin bile derin anlamları olan ve sorular sorduran yapıtlarlara dönüşebileceğini gözler önüne seriyor. Yakından bakıldığında anlamsız parçaları olduğunu düşündüğünüz esere doğru açıdan baktığınizda resmi/eseri bütün olarak görebilirsiniz ve onu hissedebilirsiniz. Yalnızca telleri elleriyle bükerek detaylı bir sahneyi ortaya çıkarmayı başaran sanatçının yeteneğiyle büyülenebilirsiniz.

SeungMo Park, a South Korean artist, shows his art using stainless steel wires. We question reality, which is the question the artist also wants to revive in his mind in the face of the impressive depth of his works by twisting wires. We often encounter the question in works that want to emphasize the question of whether reality is an illusion. Just by looking at the outlines, can we count what we define real and accurate? In a world where truth and fake are mixed together, we can understand why this problem occupies a great place in the artist’s works, while it becomes difficult to distinguish between right and wrong. The artist, whose work is searching for the truth behind the visible, also lets us look deeply into the questions we ask, allowing us to find an answer or ask deeper questions. Either way, it sails to new horizons, leading us to look further than we are. When he recreate photos using wires, it makes us question where the truth is. The artist suggests that even the material that seems quite simple can turn into works that have deep meanings and ask questions. When you look closely at the work that you think has meaningless parts, you can see the picture/work as a whole, and you can see it. You can only be fascinated by the talent of the artist, who managed to reveal a detailed scene by twisting the wires with his hands.

Maya 2565, SeungMo Park, 2017
Maya 7655, SeungMo Park, 2013

Ben eserlere baktığımda sanatın hayatımızın her yerinde ve en basit nesnelerle bile bulunabileceğini gördüm. Bana sanatın malzemeden çok sanatçının emeğinde olduğu mesajını verdi. Paylaşılmak istenen bir düşünce varsa bunu ifade yolları oldukça çoktur. Düşünce paylaşılmak isteniyorsa her madde mesajınızı iletmede sandığınızdan çok daha büyük imkânlar sağlayabilir. Yeteneği ellerinde bulunduran sanatçı, beklenmedik nesnelerden olağanüstü eserler meydana getirebilir. Düşünce ve duygularının somutlaşmış halini eserlerinde büyüleyici bir şekilde gösterebilir. Yapıtları inceleyenler de onlarda hem kendilerinden parçalar bularak yorumlayabilir hem de sanatçıyı tanıyabilir. Onun vermek istediği mesajı duyarken sanatın ruhuna dokunan esintileriyle esere hayranlıkla bakabilir. Tüm bunlar SeungMo Park gibi sanatçıların insanlara kattıklarının yalnızca küçük parçalarıdır.

When I looked at the works, I saw that art can be found everywhere in our lives, even with the simplest objects. It gave me a message that art is more in the work of the artist than material. There are quite a lot of ways to express it if there is a thought to be shared. If you want to be shared, each item can provide much greater possibilities to transmit your message than you think. With talent in their hands, the artist can create extraordinary works from unexpected objects. He can show the embodiment of his thoughts and feelings in a fascinating way in his works. People who examines the works, can interpret it as a part of themselves and know the artist better. Hearing the message it wants to give, one can admire the work with the breeze that touches the spirit of art. All these are just small pieces of what artists like SeungMo Park add to people.

Editör/Editor: Şule Kipel

Grafik Tasarımcı/Graphic Designer: Vadi Töngür

Çevirmen/Translator: Furkan Sülümen

Kaynakça

Maya 2565, 2017, Paslanmaz çelik, 210 x 320 x 8 cm, Odunpazarı Modern Müzesi, Eskişehir, Türkiye.

Maya 7655, 2013, Paslanmaz çelik, 285 x 90 x 47 cm, Odunpazarı Modern Müzesi, Eskişehir, Türkiye.