A Breath in Botanik

Ankara’nın can damarlarından biri Botanik Parkı, en ihtişamlı bulvar ve müstesna Atatürk Bulvarı’nın Ulus’tan başlayarak Ankara’nın simgesi olan Kuğulu Park’ın sağına çatal atarak Cinnah Caddesi’nin Çankaya’ya devam ettiği Ankara’nın sembolik yerlerinden birinde nefes almamız için adeta sıkışmıştır. Soluklanmanın, mevsimleri katlayarak yaşamanın adresidir. Zaten Ankara parkları sohbaharda güzeldir bir de Botanik Parkı’nda ise daha da güzeldir.

One of Ankara’s lifebloods is Botanik Parkı, almost stuck for us to take a breath in one of the symbolic places in Ankara, the most magnificent and the exceptional Atatürk Boulevard starting from Ulus, bending right from the Kuğulu Park, which is the symbol of Ankara, to where Cinnah Street continues to Çankaya. It is the address to take a breather and live doubling the seasons. Ankara’s parks are already beautiful in fall; it is much more beautiful in Botanik Parkı.

Botanik Parkı.jpg
Fotoğraf 1: Ankara Botanik Parkı. https://tr.wikipedia.org/wiki/Ankara_Botanik_Park%C4%B1

Kent kültürüne adapte olan çocukların, çimlerde uzanmanın keyfini süren nesillerin yuvasıdır. Cinnah Caddesi’ne doğru sağ tarafta yer alan ‘’Uzun Eşek Oynayan Çocuklar Heykeli’’ sokak oyunlarının hatırlanması için çocukların koşuşturdukları bu parkta, kent kültüründe yerini almıştır.

It is the home for the children who adapted to the city culture and the generations who enjoyed laying on the grass. Being placed on the park’s right side near Cinnah Street, the “Uzun Eşek Oynayan Çocuklar (Children Who Play Leapfrog)” sculpture took its place in the city culture to remember the street games played by the kids running around.

Fotoğraf 2: Uzun Eşek Oynayan Çocuklar Heykeli. http://turkiyedogarehberi.blogspot.com/2014/09/botanik-park-ankara.html

Park, 1970 yılında Prof. Dr. Yüksel Öztan tarafından tasarlanmıştır. En önemli peyzaj unsurlarından biri doğal formdaki göldür. Bir diğeri de şimdilerde kaderine terk edilen Botanik Parkı’na ismini veren dairesel formlu seradır. Yalnızca uzaktan varlığını hissettiğimiz ve ‘’Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi’’ adlı dizinin sahnelerine son kez ‘’ben ayaktayım!’’ dercesine ev sahipliği yapmıştır. Eskiden ziyarete açık olan ve bitki yetiştirilen bu çiçek serasının kaderinde ‘’can güvenliği açısından tehlike arz etmektedir.’’ Tabelası yerini almış bile.

The park was designed by Prof. Dr. Yüksel Öztan in 1970. One of the most important landscape elements is the naturally formed lake. Another one is the now-abandoned circular greenhouse, also giving the name to the park. We feel its existence only from afar, and it hosted the show’s scenes “Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi” as if saying “I am standing!” for the last time. It used to be open for visitors and was a greenhouse in which plants were growing, but now there is a sign saying “it poses a danger for safety”.

Resim
Fotoğraf 4: Botanik Parkı sene, 1985. instagram.com/antolojiankara
Fotoğraf 3: Prof.Dr. Yüksel Öztan’dan parkın planı önünde bir hatıra fotoğrafı, 1972.
instagram.com/antolojiankara
Fotoğraf 5: Çankaya Botanik Bahçesi Projesi.
Peyzaj. https://www.peyzaj.org.tr/resimler/ekler/9f437d9fbc51bb7_ek.pdf.

Cinnah Caddesi boyunca karşımıza çıkan düğün fotoğrafçıları çekimlere devam ededursun, ‘’Dünya Barış Çanı’’ ve ‘’Ankara Keçisi Heykelleri’’ karşımıza çıkıyor. Ankara’da Botanik Parkı’nda bulunan Dünya Barış Çanı, ‘’savaşları ve nükleer silahları yeryüzünden kaldırmak, açlıkla karşı karşıya olan ülkelere yardım etmek, kültür ve eğitim alanlarında uluslararası iş birliğini teşvik ederek’’ dünya barışının tesisine katkıda bulundurmak amacıyla Atatürk’ün ‘’Yurtta sulh, cihanda sulh’’ prensibiyle ev sahipliği yapan ülkelerden biri olmanın gururunu taşıyor.

Let the wedding photographers along the Cinnah Street continue their shooting, we encounter “Dünya Barış Çanı (The World Peace Bell)” and “Ankara Keçisi Heykeli (Ankara Goat Sculpture)”. The World Peace Bell in Botanik Park is proud of being one of the places that host the aim of contributing the world peace by “removing wars and nuclear weapons, helping the countries facing hunger, encouraging international cooperation in education and culture” with the Atatürk’s principle of “peace at home, peace in the world”.

Fotoğraf 6: Dünya Barış Çanı.
instagram.com/ankaracimbizi

Seyir banklarında Ankara’yı hissederken Ankara’nın önemli simgelerinden Mimar Ragıp Buluç’un tasarımı olan Atakule de bize eşlik ediyor. Her mevsimin enlerini yaşadığımız bu parkta, Atakule’ye karşı kahve içip kitap okumak yeşilliklerin arasından beton yığınına bakmak Ankara’nın melankolik, puslu havasını hemen dağıtıyor ve nefes aldığımızı bir kez daha hissettiriyor. Hatta bu pusu dağıtmak için Botanik Parkı’na ‘’gri şehrin renkli çocukları’’ olarak tanımlanan ‘’Atione’’, imzasını Botanik Parkı’na da atmış bile. Üç boyutlu sualtı çalışması ile sokağa ait kültürü doğasıyla en uygun yerde buluşturmuş.

While feeling Ankara sitting on the viewing bench, one of the most important symbols of Ankara, the design of the architect Ragıp Buluç, Atakule, accompanies us. In this park where we live the edges of every season, drinking coffee and reading a book across Atakule looking at the concrete pile through the greenery instantly dismisses Ankara’s melancholic and misty weather and makes us feel one more time that we are breathing. Even “Atione” called “the colorful children of the grey city” put their signature to Botanik Park to dismiss the misty weather. His three-dimensional underwater work brought street culture and nature together in the most suitable place.

Fotoğraf 7: “Botanik Park – Ankara.” Türkiye Doğa Rehberi – Ülkemizdeki Güzellikleri Keşfedin, http://turkiyedogarehberi.blogspot.com/2014/09/botanik-park-ankara.html.

Sonbahardaki renkleriyle de cezbeden bu park, Ankara anılarımıza yenisini eklemek için buradan Üsküp Caddesi’ne doğru kendimizi bırakarak maraton yaşamımızda kısa bir soluk almanın en uygun yerlerinden biridir.

Attracting with its colors in fall, this park is one of the most suitable places for taking a breather in our life marathon to add another one to our Ankara memories by letting ourselves on the Üsküp Street.

KAYNAKÇA:

REFERENCES:

“Botanik Parkında Çan Çaldılar.” Türkiye Turizm, 27 Sept. 2009, https://www.turkiyeturizm.com/botanik-parkinda-can-caldilar-23356h.htm.

Bilkentpost. “Ankara’nın Parkları: Botanik.” Bilkent Post, 3 May 2017, http://web2.bilkent.edu.tr/bilkentpost/2017/05/03/ankaranin-parklari-botanik/.

Brainstormer. “Ankara Botanik Parkı, Yeni Bir Kültür Mü Yaratıyor?” Haldun Cezayirlioğlu Koleksiyon, 8 June 2012, http://www.halduncezayirlioglu.com/2012/06/ankara-botanik-parki-yeni-bir-kultur-mu-yaratiyor/.

Akıncı, Mehmet. “Mehmet Akıncı.” AKINCI 944, Mehmet Akıncı Http://Www.mehmetakinci.com.tr/Wp-Content/Uploads/2016/10/logo1.Png, 23 Oct. 2018, https://www.mehmetakinci.com.tr/kent-parklari-ve-ankara-botanik-parki.html.

Yazar/ Author: Arda Sakaoğlu

Editör/ EditorBeliz Karatoprak

Çevirmen/ Translator: Simay Aybüke Larçin

Grafiker/ Graphic Designer: Doğa Su Yıldırım