NFT Sanatına Genel Bir Bakış

 Son zamanlarda ismini sıklıkla duyduğumuz NFT sanatı aslında 2017 yılında başladı ve yine aynı sene ilk defa bir sanat projesiyle bir araya geldi. Cripto Punks ile başlayan bu ilk, Pixel Sanat projesiyle devam etti. Daha sonrasında 2020 yılına kadar gündemde olmayan bu konu pandeminin de etkisiyle bir anda yükselişe geçti. 21.yüzyılda artık neredeyse her şeyin değeri parayla ölçüldüğü gibi sanatın önem arz ettiği modern toplumlarda sanat eserleri de değerlerini parayla sergilemeye başladı. Böylece “Code is new art and code is new money’’ ifadesiyle sanatın yeni boyutu olan kripto sanat yayılmaya başladı.

      Peki pandeminin “Kripto Sanat” üzerindeki etkisi ne oldu? Pandemiden önceki hayatla sonraki arasında radikal değişimler gerçekleşti. Dijital çağ özellikleri hayatlarımıza entegre olmaya başladı ve insanlar evlerinden çıkmadan teknolojik aletlerle birçok şeyi yapabileceklerini gördüler. Artık para kazanmak için insan gücü gerektiren ağır işlerde çalışmaya ya da iş yerine gitmeye gerek kalmamıştı. Dünyanın herhangi bir yerinden “tek tık” ile milyonlarca dolar kazanılabilir hâle gelinmişti. İşte tam bu noktada pandemi sanatçıları ve sanatseverleri de etkiledi. Sanatçılar sosyal medya üzerinden işlerini yapmaya devam ettiler ve sanatlarını dijital ortama taşıyarak erişilebilirliklerini arttırdılar. Dünyanın dört bir yanından aynı mecradaki insanlarla doğrudan iletişime geçebilme fırsatı yakaladılar. Aynı zamanda pandemiyle birlikte kapanan, kısıtlanan sanat galerilerindeki eserlerin satışlarının yavaşlaması sebebiyle sanatta da NFT düşüncesi yaygınlaşmaya başladı. Temas olmadan alım satımların yapılabileceği, herkesin kolaylıkla erişebileceği yeni bir sanat pazarlama ortamı sadece sanatseverlerin değil herkesin ilgisini çekti. Sanatla ilgilenmeyen insanlar da bu dijital sanatı satın almaya başladı çünkü eserlere yatırım gözüyle bakıyorlardı. NFT’ ler sanatın ve sanatçının değerini düşürüyor muydu yoksa onlara eskisinden farklı bir değer mi katıyordu tartışılır. Örneğin, Rönesans dönemi eserlerinden olan Leonardo da Vinci’nin Salvator Mundi’sinin NFT’ sinin yapılmasının eserin manevi değerini düşürdüğünü söyleyenlerle beraber yıllar sonra eserin yeniden canlanmasını sağladığını düşünenler de var. Sonuç olarak gelişen dünyamızın dijitalleşmesiyle beraber aramıza katılan NFT Sanatı ilerleyerek ve gelişerek hayatlarımızın bir parçası hâline gelmeye başlayacak gibi gözüküyor.

A General Look at NFT Art

      The NFT (Non-Fungible Token) art we’ve been hearing of lately was actually started in 2017. Additionally, it came together as an art project initially in the same year.It began with CryptoPunks and continued with the Pixel Art project. Later, the subject itself, even though hasn’t been very popular till 2020, had caught lots of attention with the effects of the global pandemic, and became popular instantly. In the 21st century, where the worth of something’s value is often measured by its price, subsequently the value of art has also started to correlate with its price in modern societies where art had importance. Thus, with the phrase ”Code is new art and code is new money.” The new wave of art, which is Crypto Art, had begun to spread.

      So, how did the pandemic affect Crypto Art? Radical changes have appeared ever since. The digital age and its features have become deeply integrated with our lives as people have come to realize they can do a lot without leaving their houses. Hard labor or the workplace are no longer essential in earning money. A click has become enough to earn millions of dollars from anywhere around the world. This influenced artists and art enthusiasts. Artists continued to do their work through social media, making their work more accesible by carrying it into the digital world. They got the opportunity to get in contact with a wider, more international audience of similar interests . At the same time, art galleries were either closed or had restricted access. This meant that the pace of artworks being sold was decreasing. Thus, NFTs spread throughout the art scene. An accessible online art market did not just attract the attention of art lovers, but everyone else as well. Furthermore, people who weren’t concerned with art priorly also started buying digital art because they viewed the pieces as financial investments. It is open to question whether NFTs increase or decrease the worth of artists. For example, one of the pieces of the Renaissance period, Leonardo Da Vinci’s Salvator Mundi, was turned into an NFT, which led some to say it devalued the piece morally. Others believed it was a chance for the artwork to be reborn. In conclusion, with the digitilization of our developing world, it looks like NFTs will turn into an integral part of our lives.